Pędzle do akwareli – pierwszy zestaw. Jednym z najczęściej zadawanych mi ostatnio pytań, czy to w komentarzach, czy w wiadomościach jest pytanie o wybór pierwszych pędzli do akwareli. Prosicie o polecenie konkretnych pędzli wraz z ich rozmiarami.
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna ponieważ zależy ona od wielu czynników. W tym artykule mam nadzieję odpowiedź na to pytanie biorąc pod uwagę różne opcje.
Pędzle różnią się między sobą kilkoma cechami, lecz najbardziej istotne będą: ich włosie oraz kształt główki.
Dokładne informacje na temat tych dwóch aspektów znajdziecie w moim pierwszym wpisie dotyczącym pędzli do akwareli, TUTAJ.
WŁOSIE pędzla do akwareli
Na początku przygody, gdy jeszcze nie wiecie, czy chcecie zainwestować duże pieniądze w pędzle to wybrałabym te z włosiem syntetycznym. Z reguły są one tańsze od pędzli z wiewiórki, sobola, czy czerwonej kuny. Może się również okazać, że pędzle syntetyczne zostaną Waszym ulubionym wyborem wśród innych pędzli, wieku artystów maluje tylko syntetykami. Inną bardzo dobrą opcją są pędzle typu wschodniego do kaligrafii z włosiem naturalnym.
WŁOSIE SYNTETYCZNE, które dobrze się sprawdzi w technice akwareli to:
- Syntetyczne Włosie Sobolowe [Złoto Brązowy Syntetyk]
Sprężyste i dość miękkie włosie, cechuje się dobrą retencją wody (mniejsza niż włosie naturalne, syntetyczne wiewiórka). Nie odkształca się i wraca do swojej formy. Dobrze trzyma szpic pędzla.
Przykładowe pędzle z tym typem włosia: Renesans 1097, Roman Szmal Gold Pearl, Renesans 1001, graArt 2112, Milan 311, 321, Winsor&Cotman 111
- Biały Toray
Białe syntetyczne włosie podobnie jak złoto brązowy syntetyk, jest sprężyste i dość miękkie. Dobrze absorbuje wodę, lecz nabiera jej mniej niż włosie naturalne, czy syntetyczna wiewiórka. Nie odkształca się i wraca do swojej formy. Dobrze trzyma szpic pędzla. Włosie łatwo odbarwia się pod wpływem pigmentów zawartych akwarelach, więc nie przejmujcie się tym jeśli nie potraficie go domyć do białego koloru.
Przykładowe pędzle z tym typem włosia: Escoda Perla, Roman Szmal Silver Pearl, Restaurohouse 886
- Syntetyczne włosie z wiewiórki
Czarne włosie syntetyczne, które jest sprężyste i miękkie (miększe od złoto brązowego, białego, i złotego włosia, ale twardsze od naturalnego). Lepsza retencja wody od złoto brązowego, białego, i złotego włosia syntetycznego, ale mniejsza od naturalnego. W zależności od producenta włosie delikatnie lub po prostu odkształca się. Zachowuje szpic pędzla.
Przykładowe pędzle z tym typem włosia: Renesans 7401, Raphael Soft Aqua, Princeton seria 4750 Neptun, Da Vinci Casaneo, Trekell Onyx.
- Złoty Syntetyk [Złoty Toray | Golden Synthetic
Najtwardsze włosie wśród tutaj wymienionych, w zależności od producenta włosie to może być sztywniejsze lub delikatniejsze. Zazwyczaj cechuje się słabszą retencją wody od złoto brązowego i białego syntetyku. Dobrze trzyma szpic, nie odkształca się, jest bardzo sprężyste.
Przykładowe pędzle z tym typem włosia: Renesans 1006, RestauroHouse 885, Kolibri 8805, Kozłowski 8805, Kolibri 8805, Da Vinci Junior Synthetics, Van Gogh 295
WŁOSIE NATURALNE w dobrej cenie
Wśród włosia naturalnego możemy jednak znaleźć świetne pędzle, które będą w dobrej cenie. Są to pędzle do kaligrafii (pędzle wschodnie, chińskie). Zazwyczaj są to pędzle z włosiem kozy, wilka, królika, czy łasicy. Świetnie chłoną wodę, są miękkie, ale w zależności od kształtu pędzla mogą być też bardziej sprężyste. Zazwyczaj pomimo swojej miękkości świetnie trzymają szpic i możemy nimi malować małe detale, czy linie.
KSZTAŁT pędzla do akwareli
Wśród przeróżnych kształtów pędzli na początek polecam Wam: pędzle okrągłe z szpicem, które są najbardziej uniwersalne i pozwolą Wam uzyskać różne typy plam i efektów na papierze. Do malowania dużych powierzchni duży płaski pędzel np. ławkowiec lub hake. Jeśli zamierzacie malować dużo architektury to jeszcze mały płaski pędzelek, ułatwia on np. malowanie małych okien.
ROZMIAR pędzla do akwareli
Na wstępie chciałabym nadmienić, że wybór pędzla to bardzo indywidualna decyzja artysty. Z tego powodu, nieuniknionym jest zakup wielu różnych rozmiarów pędzli. Dzięki temu po przekonacie się, które pędzle są dla Was najlepszym wyborem.
Od czego zależy wybór wielkości pędzla?
- Format
Przede wszystkim format pracy, na której chcecie malować. Podczas początku przygody z akwarelą wiele osób wybiera zbyt małe pędzle do malowania. Powoduje to między innymi zbyt duże skupienie na detalach i malowanie akwarelami jak inną techniką malarską. Bardzo ważnym jest dobranie odpowiednio dużych pędzli do wymiaru Waszej pracy. Malując tło, które ma być “rozlane” ciężko jest uzyskać z pomocą małego pędzla, który nabiera zbyt mało wody i farby.
- Styl Malowania
W zależności od tego jaki macie styl malowania, również dobór rozmiaru pędzla może się różnić. Jeśli chcecie malować realistycznie, abstrakcyjnie, luźną plamą, techniką mokre w mokre, rozmiar pędzla ma znaczenie. W botanicznym malarstwie akwarelowym będziemy potrzebowali wielu precyzyjnych pędzli. Zaś w malarstwie pejzażowym mogą to być duże płaskie pędzle, pędzle wschodnie, czy pędzle okrągłe w szpic lub mopy.
- Typ Pędzla
Jak wspomniałam powyżej rozmiar pędzla zależy również od typu pędzla. Pędzle płaskie, pędzle do kaligrafii, hake, pędzle okrągłe w szpic, czy mopy posiadają inną numerację oraz są zależne od formatu i stylu malowania.
Rozmiary pędzli u różnych producentów
Podczas zakupu pędzli warto zwrócić uwagę na to, że w zależności od producenta wymiary główki pędzla różnią się pomimo tego samego rozmiaru. Główka pędzla może mieć dłuższe lub krótsze włosie, a także jego średnica lub szerkość również mogą być o innych wymiarach. Dlatego jeśli zmieniacie markę swoich pędzli to sprawdźcie dokładnie wymiary wybranego przez Was pędzla.
Z tego samego powodu, poniżej podam Wam wymiary główki pędzla, a nie konkretne rozmiary (numerki), które znajdziecie na trzonku pędzla. Nie chciałabym wprowadzić nikogo w błąd, trzymając się tylko jednej numeracji.
Propozycje zestawów pędzli dla początkujących
Poniżej podam Wam przykładowe zestawy pędzli do akwareli dla początkujących do formatów nie większych niż A3. Jeśli chcecie malować na większych formatach, wtedy lepiej zaopatrzyć się w większe rozmiary pędzli.
Zestaw pędzli do akwareli – opcja 1:
- Średni pędzel syntetyczny, okrągły z szpicem (długość włosia ok. 25 mm)
- Mały pędzel syntetyczny, okrągły z szpicem (długość włosia ok. 17-20 mm)
- Płaski pędzel (ławkowiec szerokość ok. 5-7 cm lub hake szerokość ok. 3cm)
Zestaw pędzli do akwareli – opcja 2:
- Pędzel do kaligrafii, długość włosia ok. 5cm
- Pędzel Hake, szerokość ok. 3cm
- Mały pędzel syntetyczny, okrągły z szpicem (długość włosia ok. 17-20mm)
Opcjonalnie:
- W przypadku pierwszego zestawu jeśli wiecie, że chcecie malować techniką mokre w mokre, malować dużą plamą to warto zakupić od razu duży okrągły pędzel z szpicem. Na przykład: syntetyczny z włosiem dobrze chłonącym wodę lub mieszanką włosia syntetycznego i naturalnego (długość włosia ok. 30 mm) lub pędzel do kaligrafii (długość włosia ok. 5cm) lub mop (długość włosia ok. 30 mm).
- Jak wspominałam już wcześniej, jeśli planujecie malować architekturę to może się Wam przydać mały płaski pędzelek do malowania np. małych okien w wieżowcach, prostych linii, gzymsów, etc.
- Małym pędzlem syntetycznym jesteście w stanie namalować drobne detale. Jednak jeśli wiecie, że zależy Wam na malowaniu małych szczegółów to warto zakupić syntetyczny pędzel retuszerski, czyli okrągły z szpicem o bardzo mały rozmiarze np. 3/0, 2/0, 1/0. Inną opcją są małe pędzle do kaligrafii, z krótkim włosiem naturalnym.
- Jeśli wiecie, że w Waszych pracach będzie malować dużo linii m.in. w architekturze (np. kable, gzymsy), w pejzażu trawy, gałęzie, portretach włosy, sierść, czy kontury w linearcie to warto posiadać w swoim zestawie pędzel typu Rigger (liner). Ułatwia on znacznie malowanie zdecydowanych cienkich linii.
- Jeśli posiadacie akwarele w kostkach, to warto mieć dodatkowy pędzel syntetyczny do nabierania i rozrabiania większej ilości farby na palecie. Dzięki temu nie będzie niszczyć włosia Waszych „głównych” pędzli poprzez tarcie i dłubanie w kostce.
- Przydać się jeszcze może patyczek / wykałaczka / stary pędzelek / pędzel z silikonową końcówką do nakładania płynu maskującego.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was pomocny i znaleźliście tutaj podpowiedzi, które ułatwią wybór Waszych pierwszych pędzli. Im więcej będzie malować, tym lepiej poznacie swoje preferencje co do typu włosia i ich kształtu. Zaczniecie też zauważać czego więcej oczekiwalibyście od Waszego pędzla. Na przykład: czy powinien nabierać więcej wody, być jeszcze miększy, czy np. być bardzo długi i spiczasty. Nie popadajcie na początku przygody z akwarela w pułapkę zbyt dużego wyboru artykułów plastycznych na rynku. Skupcie się na swoich umiejętnościach, najlepsze pędzle Wam ich nie zastąpią.
Poradnik o Pędzlach do akwareli:
- Jak i czym myć pędzle do akwareli?
- Jak suszyć pędzle do akwareli?
- Szpic pędzla do akwareli jak go zachować lub przywrócić?
- Pędzle do akwareli – Pierwsza część poradnika?
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli