Co to jest transparentność akwareli? Akwarele dla początkujących to seria artykułów dla osób zaczynających przygodę z techniką akwareli. Tym razem postaram się omówić stopnie krycia akwareli i jak wykorzystać je w praktyce.
Co to jest transparentność akwareli?
Transparentność akwareli, czyli inaczej stopień krycia akwareli lub ich przejrzystość. Akwarele w zależności od koloru różnią się od siebie stopniem krycia. Większość z nich jest transparentna lub półtransparentna, a mała część kryjąca.
Oznaczenia transparentności akwareli
Na etykiecie waszych akwareli lub w karcie kolorów producenta znajdziecie oznaczenia mówiące o charakterze koloru, którym chcecie malować. W większości wypadków oznaczenia te wyglądają tak:
Innymi oznaczenia znajdziemy np. w przypadku akwareli QOR:
- T – kolor transparentny (niekryjący)
- ST – kolor półtransparentny
- O – Kolor kryjący
- SO – Kolor półkryjący
Stopień krycia akwareli możecie również znaleźć na kartach kolorów od producenta, które są m.in. na stronie oficjalnej danej marki, lub na stronach internetowych dobrych sklepów plastycznych.
Transparentność akwareli, a ich jakość
Im lepsza jakość farby tym większa jej transparentność. Dzieję się tak, ponieważ do produkcji profesjonalnych akwarel używane jest mniej składników. W tańszych farbach hobbystycznych, czy studenckich w składzie znajdziemy więcej wypełniaczy i mniej zmielone pigmenty, przez co mogą być one mniej transparentne. Często też w przypadku tanich farby, po wyschnięciu mają one kredowe wykończenie.
Stopień krycia akwareli w praktyce
Kolory kryjące zazwyczaj wydają się być mniej jaskrawe/żywe w porównaniu do transparentnych kolorów. Po zmieszaniu z mniej kryjącym kolorami zwiększają ich stopień krycia, oraz gaszą nasycenie mieszanki. Jeśli dobrze zapoznacie się ze swoimi farbami to możecie ten efekt wykorzystać na swoja korzyść, ale równie dobrze mogą one też zgasić Wasze kolory na obrazie.
Jeśli Wasza mieszanka kolorów, lub kolor jest zbyt kryjący to zawsze możecie dodać więcej wody, aby zwiększyć ich transparentność, ale uważajcie na efekt przygaszenia kolorów.
Kolory kryjące możemy też używać prosto z tubki, czy kostki po to aby dodać jednolite akcenty koloru w kompozycji, zakrywając to co jest pod spodem.
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli