Na czym malować farbami akrylowymi ? Jeśli zaczynacie przygodę z farbami akrylowymi, zapewne pierwsze podłoże do malowania akrylami jakie przychodzi Wam do głowy to płótno naciągnięte na blejtramie. Mam rację? Czy możemy jednak malować na innym podłożu? Czy istnieją tańsze opcje? Oczywiście, że tak i właśnie o tym będzie ten artykuł. Dowiesz się:
- Jakie gotowe podłoża malarskie możesz zakupić w sklepie? Czym się charakteryzują?
- Czym kierować się podczas wyboru gotowego podobrazia do malowania?
- Jakie powierzchnie możemy sami przygotować do malowania akrylami i zaoszczędzić pieniądze?
- Jakie podobrazie polecam dla osób początkujących? Na prawdę TANIE i dobre!
Farby akrylowe możemy nanosić na różne odtłuszczone podłoża. W sklepach znajdziemy już gotowe podkłady, takie jak:
- Podobrazie bawełniane
Jest to zagruntowane, bawełniane płótno naciągnięte na blejtram. Bawełniane podobrazie jest tańsze od lnianego. Struktura bawełny jest gładsza od lnianego staje się mniej widoczna lub zanika pod wieloma warstwami farby. Jeśli bawełna jest dobrej jakości to jest też bardziej zbita od lnu.

- Podobrazie lniane
Jest to zagruntowane, lniane płótno naciągnięte na blejtram. Lniane podobrazie jest droższe od bawełnianego. Bardzo dobrej jakości len ma zazwyczaj w miarę równą i ścisłą strukturę, a także nie pojawiają się węzełki. Len dobrej jakości nie jest tak równomierny, ma luźniejszą strukturę i dobrze widoczną strukturę. W zależności od tego jak jest zagruntowany, struktura może pozostawać widoczna pod wieloma warstwami farby. Len jest uważany za trwalszy materiał niż bawełna.
- Podobrazie syntetyczne
Jest to zagruntowane płótno z włókien syntetycznych np. poliestrowych. Raczej trudno je spotkać na polskim rynku.
- Płótno w rolce do samodzielnego naciągnięcia na blejtram
Możemy zakupić różne rodzaje płótna: bawełniane, lniane, syntetyczne, które są surowe oraz takie które są już zagruntowane. Różnią się one gramaturą i strukturą. Płótno wcześniej zagruntowane jest ciężej naciągnąć na blejtram, ale mogą nam w tym pomóc specjalne szczypce.
Jak wybrać gotowe podobrazie / płótno? WSKAZÓWKI:
- Płótna różnią się między sobą gramaturą, im cięższe tym lepsze. Wartości gramatury zaczynają się od 250g/m2m i mogą mieć ciężar nawet ponad 500g/m2. Zazwyczaj im wyższa gramatura tym droższe podobrazie.
- Na cenę podobrazia ma też wpływ blejtram, ze względu na jakość wykorzystanych listew i ich przekrój np. sosnowe listwy o przekroju 15x30mm, lite drewno 20×40 mm.
- Podczas wyboru podobrazia warto też zwrócić uwagę na sposób zagruntowania płótna i ilość nałożonych warstw gruntu.
- Dodatkowo mocowanie płótna do blejtramu też może mieć wpływ na Wasz obraz. Materiał może być mocowany z tyłu blejtramu, przez co łatwo możemy zamalować boki obrazu. Jednak na rynku są też dostępne płótna mocowane zszywkami po bokach ramy, przez co są widoczne jeśli nie oprawimy takiego obrazu.
- Jeśli malujecie cienkimi warstwami farb akrylowych to sprawdźcie fakturę płótna, która będzie lepiej odpowiadać Waszej technice.
- Kupując duże płótna, sama wybieram takie które mają poprzeczkę, dzięki czemu jest pewna że pod wpływem wilgoci, farby, nacisku, ciężaru podobrazie nie zacznie się wykrzywiać.
- Tablica malarska
Jest to płyta MDF pokryta gruntem lub zagruntowanym płótnem malarskim. W zależności od producenta mogą się różnić grubością oraz fakturą.

- Podkład malarski
Jest to karton do którego przymocowano zagruntowane płótno. W zależności od producenta mogą się różnić grubością oraz fakturą.
- Blok do malarstwa akrylowego
Bloki te zawierają różne rodzaje papieru oraz papier powlekany płótnem. Możecie znaleźć takie z zagruntowanym papierem, lub papierem nie wymagającym gruntowania przed malowaniem. Na rynku są dostępne takie gdzie kartki są klejone po jednym boku, lub takie które są klejone z trzech lub czterech boków, dzięki czemu nie musimy ich mocować dodatkowo podczas malowania. Papier różni się też fakturą.
Jakie podłoże możemy zagruntować pod akryle?
Pamiętajmy jednak, że takie podłoże możemy przygotować sami. Jak być pewnym, że podkład nie jest tłusty? Najlepiej jest użyć gruntu do farb akrylowych (farby podkładowej), który jest dostępny praktycznie w każdym sklepie plastycznym. Takim gruntem do farb akrylowych możemy pokryć:
- płótno (nie musi być takie z sklepu plastycznego może to być nawet prześcieradło, czy zasłona)
- płyty mdf (twarde i średniej twardości)
- sklejka
- drewniane przedmioty (szkatułki, pudełka, etc.)
- papier do akwareli o gramaturze od 300g/m2 (o niższej gramaturze może się pofalować)
- kartki z szkicownika, który nie jest dedykowany do malowania akrylami, czy nawet olejami
- tektura introligatorska
Część wymienionych tutaj powierzchni wymaga wcześniejszego klejenia zanim je zagruntujemy. W tym celu używamy kleju, który możemy sami sporządzić np. z żelatyny lub możemy gotową miksturę zakupić w sklepie plastycznym. Dokładniej tym tematem zajmę się w artykule o gruntowaniu podłoża.
WSKAZÓWKI:
- W różnych poradnikach możecie znaleźć informację, że wystarczy pokryć podłoże białym akrylem i to zadziała jak grunt. Owszem zadziała, jeśli rzeczywiście podłoże nie jest tłuste, ale gdy jednak będzie inaczej to może zdarzyć się tak, że nasz podkład zacznie odchodzić od podłoża razem z naszym obrazem. Rozwiązanie to jest też mało ekonomiczne.
- Kiedy zaczynałam malować akrylami, jako farby gruntowej używałam białej emulsji do ścian (Cieszynka, Śnieżynka, Dekoral, co było schowane akurat u Taty w szafie). Było to najtańsze rozwiązanie i do ćwiczeń spełniało swoją funkcję. Jednak nie polecam tej metody, jeśli ma być wykorzystana pod obraz, na którym Wam zależy, gdyż podobnie jak przypadku białej farby akrylowej, taki podkład może zacząć łuszczyć się lub odpadać od podłoża.
Na czym malować akrylami na początku? TANIE i dobre podobrazie
TEKTURA INTROLIGATORSKA
Jeśli dopiero zaczynacie malować i Wasz budżet jest ograniczony, to polecam Wam wyciągnięcie z szafy białej emulsji do ścian po ostatnim remoncie lub zakup gruntu w sklepie plastycznym oraz użycie kartonu introligatorskiego. Samodzielnie przygotowane podobrazie będzie o wiele tańsze niż gotowe produkty. Nie będzie wyglądać tak spektakularnie jak płótno na blejtramie, ale taki podkład ma swoje plusy:
- drogie płótno powstrzymywało mnie przed malowaniem bo bałam się, że je zmarnuję
- kartonowe podkłady łatwiej przechowywać i zajmują o wiele mniej miejsca
- ograniczycie wydatki
Dlaczego wolę tekturę od płyty MDF, ponieważ łatwiej ją dociąć samemu z pomocą nożyc lub nożyka tapicerskiego. Płytę musiałam docinać w sklepie budowlanym lub szukać kogoś kto posiadał odpowiedni sprzęt. Jeśli sami potraficie docinać płytę i to nie problem to samodzielne gruntowanie płyty jest również ekonomicznym i dobrym rozwiązaniem.
WSKAZÓWKI:
- Użyjcie zwykłej akrylowej emulsji do ścian, ta lepsza “lateksowa” u mnie powodowała łuszczenie się farb, nie miała tak przyczepnej powłoki.
- Jeśli chcecie usztywnić swoją tekturę oraz zmniejszyć jej chłonność na grunt oraz wilgoć, to możecie zastosować metodę klejenia przed gruntowaniem. W tym celu używamy kleju, są takie gotowe do zakupienia w sklepach plastycznych lub możecie użyć żelatyny, którą na pewno macie w kuchni. Więcej na ten temat będzie w artykule o gruntowaniu podłoża.
- Wybieram zawsze szarą tekturę, z kremowo-białej po zmoczeniu czasem odchodziła jej pierwsza warstwa lub się wałkowała/kulkowała.

TABLICA MALARSKA | PODOBRAZIE PŁYTOWE
Jeśli z jakiegoś powodu nie chce Wam się samemu przygotować podkładu, to warto zainteresować się tablicami i podkładkami malarskimi, ale bądźcie przygotowani na to, że czasem płótno, które jest do nich przyklejone może od nich odchodzić w trakcie malowania.
Dla szybkiego porównania koszt podłoża o wymiarach 50x70cm:
- podobrazie bawełniane: od 24zł
- podobrazie lniane: od 60zł
- tablica malarska: od 24zł
- podobrazie płytowe: od 25zł
- tektura introligatorska: od 3zł do 5zł (plus koszt gruntu, który starczy Wam na mnóstwo podobrazi, lub biała emulsja do ścian)
Poradnik – AKRYLE dla początkujących
- Na czym malować farbami akrylowymi? TANIE PODOBRAZIE
- Gruntowanie, klejenie i szlifowanie podłoża malarskiego
- Jak zrobić podobrazie malarskie?