Książki o akwarelach dla początkujących i nie tylko
Zaczynając przygodę z techniką akwareli naturalnym jest, że szukamy rzetelnych źródeł wiedzy. Do mojej głowy pierwsze co przychodzi na myśl to książki! W tym artykule chciałabym Wam pokazać kilka ciekawych propozycji książkowych, nie tylko dla osób początkujących z akwarelami, ale także dla osób już bardziej wtajemniczonych w tę technikę.
Na wstępie chciałabym dodać, że samo posiadanie książek i ich przeczytanie nie poprawi Waszych umiejętności, jeśli nie będzie ćwiczyć malowania wraz z ich lekturą.
Jeśli nie znajdziecie w tym artykule propozycji, która Was zainteresuje to zapraszam do lektury kolejnego wpisu. Omawiam tam książki oraz czasopisma o akwareli dla osób, które nie są początkujące w tej technice.
Jak malować akwarelą. Jose M. Parramon, G. Fresquet (112 stron)
Jest to pierwsza książka, jaką posiadałam, gdy zaczynałam z techniką akwareli. Mam do niej wielki sentyment i była dla mnie bardzo rzetelnym źródłem wiedzy. Na wstępie znajdziemy tutaj krótką historię akwareli, która może być świetnym drogowskazem do poszerzenia wiedzy w tej dziedzinie. Następnie swoje miejsce znalazło tutaj omówienie potrzebnych materiałów i przyborów. W przeciwieństwie do większości książek, w tej znajdziemy naprawdę konkretne informację np. tabele barw i podstawowych kolorów, czy jak naciągnąć papier. W kolejnych rozdziałach znajdziemy omówienie technik wraz z ćwiczeniami, które możemy wykonać wg. ilustracji w książce.
Bardzo ciekawy był dla mnie rozdział o ograniczonej palecie kolorów, który pokazał mi możliwości tych farb. W ostatnim rozdziale książki pt. Akwarela w praktyce, znajdziemy instruktaż akwarelisty Fresquet jak wykonać trudniejsze obrazy. Czy jest możliwe ich powtórzenie na podstawie trzech zdjęć przez osobę początkującą? Raczej nie, ale za to dobrze są zobrazowane tutaj możliwości akwareli. Z czasem, gdy czytelnik nabierze wprawy może powrócić do lektury i ponownie spróbować swoich sił.
Publikacja dostępna w antykwariatach, na stronach z rzeczami używanymi, zazwyczaj pojawia się w dość wysokiej cenie od 50,00zł do 90,00zł. Jednak można ją tez upolować za 10,00-15,00zł.
Malarstwo Akwarelowe dla początkujących. Franciso Asensio Cerver (176 stron)
Kolejna książka warta uwagi, na 176 stronach znajdziemy wiele cennych informacji. Jak w pozostałych książkach znajdziemy tutaj omówienie materiałów, które jest tu bardzo krótkim ale wyróżniającym się rozdziałem na tle innych publikacji bo np. znajdziemy tu wskazówki jak dbać o pędzle. Nauka malowania rozpoczyna się już od 17-nastej strony. Podobnie jak w poprzedniej książce, zaczynamy od podstawowej techniki czyli lawowania. W każdym rozdziale znajdziemy dawkę wiedzy i konkretne tematy do namalowania, aby zastosować teorię w praktyce. Gdy czytamy np. o teorii barw, malowaniu mokre w mokre, czy efektach specjalnych to czeka na Nas konkretny temat do zrealizowania.
Tematy są bogato ilustrowane, zawsze znajdziemy zdjęcie referencyjne, szkic i kolejne kroki jak wykonać ilustrację, wraz z pisemnym instruktażem. Znajdziemy tutaj nie tylko martwą naturę, pejzaże, architekturę, ale także przykłady malarstwa figuralnego, czy portretu. Ostatnie tematy przedstawiają nam podejście do techniki akwareli znanych artystów, dzięki czemu początkująca osoba może zobaczyć różne style w akwareli. Poziom trudności przedstawionych tematów jest zróżnicowany więc książka ta pozostanie z nami na dłużej.
Książka dostępna w antykwariatach, na stronach z rzeczami używanymi, w bardzo niskich cenach (5,00-20,00zł).
Malowanie akwarelami. Wyd. Klub dla Ciebie. Pod redakcją A. Sujka (144 strony)
Ta publikacja również przypadła mi do gustu. Już od pierwszych stron znajdziemy tu wiele ilustracji, które zachęcają do malowania i dają bardzo dobry przykład, są takie na łatwiejszym oraz trudniejszy poziomie. Tradycyjnie czeka na Nas omówienie materiałów i przyborów malarskich, które jest zwięzłe lecz konkretne. Już w tym rozdziale znajdziemy przykłady jak wykonać ilustrację statku na wodzie. Rozdział o kolorze również należy do ciekawych oprócz teorii barw z definicjami, odszukamy tu zestawienie podstawowego zestawu barw, a także krótkie omówienie koloru w malarstwie kwiatów i pejzażowym.
Dalej uwaga jest poświęcona technikom stosowanym w akwareli, które są dobrze zilustrowane. Mamy tu wzmiankę o kompozycji i perspektywie wraz z ilustracjami. Dalsza część książki, to ćwiczenia praktyczne, dowiadujemy się krok po kroku jak wykonać coraz trudniejsze ilustracje np. nieba, drzew. Zdobyte umiejętności możemy wykorzystać w dalszych ćwiczeniach pokazujących np. jak namalować różne pejzaże. Oprócz pejzaży znajdziemy tu podpowiedzi jak namalować kwiaty, wodę, czy budynki. Struktura książki, jest naprawdę przemyślana.
Książka dostępna w antykwariatach, na stronach z rzeczami używanymi, w bardzo niskich cenach (5,00-20,00zł).
Jak malować akwarelami. Gerald Woods (144 strony)
Ta książka trafiła w moje ręce przypadkiem, jest ona podzielona na dwie części, pierwsza omawia materiały i techniki, a druga to ćwiczenia warsztatu. Ta pierwsza bardzo dokładnie omawia wszystkie plastyczne artykuły potrzebne w technice akwareli, a także znajdziemy tu np. przedstawioną podstawową paletę barw, przedstawienie technik mieszanych, a nawet jak poprawnie trzymać pędzel. Co więcej, dokładnie zilustrowane są m.in. wykonanie gradacji koloru, technika suchego pędzla, czy nakładania kolorów.
Zachęcona pierwszą częścią książki, liczyłam na to że w drugiej równie szczegółowo będą opisane i zilustrowane wykonane obrazy. Jak na moje oko, osoby naprawdę początkujące znajdą tu tylko dwie ilustracje, które będą w stanie powtórzyć (pierwsza i ostatnia). Pozostałe są dla osób, które już od jakiegoś czasu malują. Po pierwszy łatwym temacie, od razu przechodzimy do portretów ( dodam, że pierwszy jest bez zdjęcia referencyjnego…). Wiele zdjęcie zrobionych jest pod kątem i w dużym zbliżeniu, po czym nagle widzimy ukończoną ilustrację. Po portretach możemy zobaczyć jak powstaje ilustracja wnętrza, oraz architekturę w krajobrazie, pejzaż miejski oraz morski.
Jednakże, książka ta wyróżnia się tym, że każdy z przedstawionych tematów jest namalowany przez trzech artystów, którzy różnią się podejściem do techniki akwareli, więc może zamiarem autora książki było pokazanie różnych stylów w akwareli, a niekoniecznie jak krok po kroku wykonać przedstawione ilustracje.
Poradnik dostępny w antykwariatach, na stronach z rzeczami używanymi, w bardzo niskich cenach (10,00-30,00zł).
Pierwsze Kroki. Akwarela. Maury Aaseng. (128 stron)
Ten poradnik posiadam w formie e-booka w języku angielskim, ale nie różni się on od tego w język polskim. Całą publikację charakteryzuje duża ilość ilustracji i mała ilość tekstu. Naukę zaczynamy od zapoznania się rodzajem plam, jakie możemy stworzyć z pomocą różnych kształtów pędzla, oraz opisem innych przyborów. W dalszej części książki przeczytamy o teorii koloru, która nie jest skomplikowana i jest zilustrowana łatwymi ilustracjami, które jeśli ktoś będzie chciał namalować sam, bez wskazówek powinien sobie poradzić. Następnie autor omawia transparentność akwareli, choć na zdjęciach nie widać różnicy, jak akwarelę kryją, to dowiemy się o tym z opisu.
Czas na omówienie technik, które również są dobrze opisane, choć ilustracja obrazująca technikę mokre w mokre, nie wyglądą zachęcająco, to mamy tu porównanie jak ten sam temat wygląda namalowany różnymi technikami. Następnie znajdziemy tu informacje poparte ilustracjami dotyczące poszczególnych elementów obrazu jak tło, dodawanie tekstur, stosowanie spryskiwania, technika negatywu, jak malować trawę, kamienie, różne rodzaje gałęzi, chmur. Co więcej, znajdziemy ilustracje, które łączą te elementy wraz z opisem. Następnie z prostych przykładów przeskakujemy do omówienia trudnych ilustracji takich jak budynki, mosty, portrety i ludzkie postaci, czego osoba naprawdę stawiająca pierwsze kroki raczej nie jest w stanie powtórzyć. W całej książce znajdziemy tylko kilka instruktaży krok po kroku jak wykonać ilustracje, publikacja bardziej skupia się na omówieniu i pokazaniu konkretnych elementów i technik.
Ta książka to naprawdę poradnik dla osób zaczynających przygodę z akwarelami. Jeśli już malujecie akwarelami, to pomyślcie nad zakupem innej pozycji książkowej.
Książka dostępna w większości księgarni, a nawet w supermarketach, w cenie od 25,00zł do 40,00zł.
Malować akwarelą. Marcello Sartori. (64 strony)
W mojej opinii najmniej ciekawa książka wśród wszystkich tu przedstawionych. Znajdziemy tu bardzo krótką historię akwareli, omówienie niezbędnych materiałów i przyborów. W rozdziale o papierze znajdziemy ilustracje, które mają obrazować różne typy papieru, ale nie do końca na nich widać różnicę. Informacje o papierze są bardzo pobieżne, po ich lekturze nie do końca wiadomo jaki papier wybrać i dlaczego drogi papier jest taki dobry. Rozdział o pędzlach to kilka linijek tekstu i ogromne zdjęcie z syntetycznymi pędzlami.
Rozdział o farbach, to tak na prawdę rozdział o palecie kolorów jaką warto posiadać, gdy zaczynamy przygodę z akwarelami. Są to bardzo przydatne informacje, ale mogłoby być ich więcej gdyby nie ogromne zdjęcie, które ponownie nic nie wnosi do przeczytanego tekstu. Autor książki wspomina również o kredkach akwarelowych, sztalugach, oraz w kilku zdaniach o rysunku. Następnie czeka na Nas teoria koloru w wielkim skrócie.
Gdy już dotrzemy do części praktycznej, czyli drugiej połowy książki, autor zachęca Nas do wypróbowania kilku trików, ale nie znajdziemy ich na zdjęciach, więc nie wiemy do końca jaki efekt mamy uzyskać. Następnie autor kolejno opisuje technikę laserunku (szczegółowo), mieszania farb (bardzo zdawkowo), oraz ściągania koloru.
Przechodzimy do ćwiczeń, których dobór naprawdę mnie zdziwił. Pierwsza ilustracja nie zachęca do jej powtórzenia, następnie malujemy jabłka: zielone, czerwone, oraz trzymane w ręce. Malowanie ręki wydaje mi się bardzo trudnym tematem jak dla osób początkujących. Czas na technikę mokre w mokre, gdzie znajdziemy długi opis i jedno zdjęcie. Kolejne ćwiczenia to ponowne malowanie dłoni tym razem trzymającą kwiat, a następne tematy to fontanna, martwa natura z jabłkami, agawa, różne typy nieba (które raczej nie zachęcają do ich powtórzenia), piękne pejzaże zilustrowane tylko jednym zdjęciem i długim opisem, a na sam koniec malujemy konia.
Poradnik dostępny w antykwariatach, na stronach z rzeczami używanymi, w bardzo niskich cenach (ok. 5,00zł).
Akwarele dla początkujących. Opracowanie zbiorowe.
W supermarkecie natknęłam się na boks z tą książką, gdzie oprócz mini poradnika znajdziemy cztery akwarele w tubce oraz dwa pędzle (podejrzewam, że nie najlepszej jakości, ale za taką cenę to i tak bardzo dużo). Nie miałam jak zagłębić się w treści tego poradnika, ale możecie zaglądnąć do środka. Koszt tego boksu w Careffour to 25,00 zł.
Podstawowa wiedza z zakresu plastyki
Co więcej, polecam również zajrzeć do książek gdzie znajdziemy informacje dotyczące teorii barw, powstawania kolorów, kompozycji. Powrót do podstaw, które każdy z nas poznał na lekcjach plastyki, ale raczej nikt nie przywiązywał wtedy do tego uwagi. Dlatego warto zajrzeć do szkolnych podręczników z plastyki. Mamy tam w łatwy i przyjemny sposób podaną wiedzę z zakresu plastyki.
Plastyka. (podręczniki do Szkoły Podstawowej) S.K. Stopczyk, B. Neubart.
Moimi ulubionymi były podręczniki wydawnictwa WSiP, autorstwa S.K. Stopczyk, B. Neubart. Na przestrzeni wielu lat zostały one już kilkukrotnie przedrukowane, ale wiedza wciąż jest ta sama. Podręcznik do gimnazjum, raczej wyglądają jak podręcznik do historii sztuki, więc nie znajdziecie tam praktycznych informacji.
Podręczniki są dostępne w większości księgarni.
Książki o rysowaniu dla początkujących
Uważam, że podstawą dobrego obrazu jest szkic, więc warto zainteresować się również książkami dotyczącymi rysunku. Publikacją, którą chciałabym Wam polecić jest:
Sztuka rysowania. Praca zbiorowa. Wyd. Publicat
Książka należy do poradników, które posiadają wiele wiedzy praktycznej z przykładami. Nie jest to teoria rysunku dla osób które np. chcą zdawać egzamin na kierunki architektoniczne, czy zaawansowana wiedza która nie będzie zrozumiałam dla osób zaczynającej przygodę ze sztuką – wręcz przeciwnie! W tej książce czeka Nas ogrom przykładów, który jest bogato i przejrzycie ilustrowany. Gdybym posiadała taką książkę, gdy zaczynałam przygodę z rysowaniem, na pewno o wiele szybciej byłabym w stanie się uczyć rysunku. W książce znajdziecie takie tematy jak:
- Podstawowe materiały i techniki w rysunku
- Rysowanie:
- różnych gatunków kwiatów
- pejzaży (m.in. drzewa, faktury, chmury, skały, góry, elementy kompozycji i pejzażu)
- zwierząt (m.in. faktury, różne gatunki zwierząt)
- kotów (różne rasy)
- psów (różne rasy)
- koni (różne rasy)
- ludzi (proporcje twarzy, ciała, portret, postacie, dzieci, akt)
- martwej natury
- bardziej skomplikowanych kompozycji
Książka dostępna w większości księgarni za ok. 35,00-50,00zł.
Podsumowanie
Obecnie na rynku jest dostępny ogrom publikacji dotyczących malarstwa akwarelowego. Sama nie posiadam ich wszystkich, ale postarałam się Wam przedstawić to co miałam. Na bieżąco staram się powiększać swoją biblioteczkę, choć już nie o te pozycje książkowe dla początkujących, a bardziej wyspecjalizowane. W kolejnym wpisie zapraszam Was do zobaczenia publikacji, które polecam osobą które mają już dłuższą styczność z techniką akwareli, jednakże znajdzie się też coś i dla początkujących jak czasopisma o akwareli.
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli