Obraz na zamówienie, czyli jak powstają moje obrazy do Twojego wnętrza? Dziś przygotowałam dla Was filmik z procesem malowania innym niż zwykle, ponieważ chciałabym Wam przybliżyć bardziej mój proces tworzenia. Oprócz pokazania Wam samego procesu malowania obrazu, pokażę Wam również moje inspiracje, materiały plastyczne, oraz jak się przygotowałam do stworzenia tego obrazu. Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, to zapraszam Cię do zobaczenia moich innych obrazów tutaj: ZOBACZ PORTFOLIO.
Pierwszy etap
Pierwszym etapem jest pomysł, który nie zawsze na zawołanie przychodzi do głowy. W wypadku tego obrazu który jest częścią cyklu, musiałam wrócić do emocji które towarzyszyły mi podczas malowania poprzednich akwarel. Chciałam, aby ten obraz przedstawiał delikatność i wrażliwość, która nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, bo istnieje wiele innych dystraktorów.
Gdy wiedziałam już, co chcę przestawić i z pomocą czego, zaczęłam przygotowania do malowania obrazu. Delikatność i wrażliwość będą symbolizowane przez gest dłoni. Rysowanie rąk to nie lada wyzwanie dla wielu artystów. Przyznam się Wam, że dla mnie też dlatego postanowiłam najpierw przypomnieć sobie anatomię dłoni i poćwiczyć ich rysowanie. Na filmie może zobaczyć, że nie każdy szkic jest udany, dlatego właśnie chciałam oswoić się z tym tematem w szkicowniku.
Drugi etap
Motywem przewodnim mojego cyklu są kwiaty. W tym roku moje róże i piwonie piękne zakwitły więc mogłam je poobserwować i zrobić im zdjęcia referencyjne. Jednak i w przypadku kwiatów postanowiłam rozgrzać swoje zwoje mózgowe i również namalowałam i naszkicowałam ich kilka zanim zaczęłam malować obraz właściwy.
Poniżej możecie zobaczyć proces malowania poprzednich części cyklu Kwiat Myśli oraz W Otchłani Myśli:
Trzeci etap
Kolejnym etapem było zaplanowanie kolorystyki i kompozycji obrazu. Tu z pomocą przyszły mi moje szkice i notatki kolorosytyczne z malowania poprzednich obrazów z cyklu. Dzięki temu miałam pewność, że obrazy będą spójne i w tej samej tonacji.
Dodatkowo mogłam zobaczyć trzy poprzednie obrazy w oprawie, zawieszone już na ścianie. Dzięki temu mogłam sprawdzić co będzie się dobrze komponować ze sobą oraz jak mocny ma być kontrast kolorów. Zdjęcia obrazów, a zobaczenie ich na żywo to całkiem inne doświadczenie. Teraz znacznie łatwiej było mi wyobrazić sobie jak ma wyglądać następny obraz.
Proces malowania
Po tych wszystkich przygotowaniach przyszedł czas na szkic i malowanie. Niestety nie posiadam jeszcze pracowni dlatego za każdym razem muszę od nowa przygotować całe stanowisko pracy. Dodatkowo, ustawiam także lampy i aparat, aby móc dla Was nagrać proces malowania.
Maluję na papierze Fabriano Artistico Natural White, oraz bardzo ograniczoną paletą kolorów i są to farby Renesans Intense Water. Pod ręką posiadam za to duży wybór pędzli w różnych kształtach, po które sięgam w zależności od potrzeby.
Już dawno temu zakupiłam srebrny tusz i w końcu przyszedł czas aby go wykorzystać. Planuję go użyć dla dodatkowego smaczku, jakim będzie obrys liści. Będę nakładać go zwykłym piórkiem Redis które posiadam od czasów szkoły podstawowej.
Prostowanie pracy
Malowanie obrazu zajęło mi kilka dni, ale to jeszcze nie koniec pracy. Ostatnim etapem jest przygotowanie obrazu do oprawy, czyli wyprostowanie papieru akwarelowego. Na moim blogu dokładnie tłumaczę cały ten proces tutaj: Jak wyprostować papier do akwareli?
Podsumowanie
Mam nadzieję, że taki wpis był dla Was ciekawy i przybliżył Wam mój proces tworzenia. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś podarować sobie lub komuś wyjątkowemu oryginalny obraz lub jego reprodukcję to skontaktuj się ze mną: ewelinadydacka@gmail.com