Farby akrylowe PORADNIK to kolejna porcja porad dotyczących malarstwa akrylowego. Tym razem jest to pięć trików jakie możecie wykorzystać podczas malowania farbami akrylowymi. Mam nadzieję, że będą one dla Was pomocne.
W tym artykule dowiesz się m.in.:
- Jak wyprostować wgniecenie w płótnie?
- Jak wydłużyć czas schnięcia farby na płótnie?
- Do czego służy mokra paleta do malowania i jak ją wykonać?
- Jak pokonać blokadę podczas malowania?
- Jak wydłużyć czas schnięcia farby akrylowej?
1. Odwróć obraz do góry nogami.
Jeśli widzisz, że Twój obraz nie wygląda tak jak było to w zamyśle. Nie wiesz jak rozwiązać napotkany problem, czujesz że utknąłeś to warto wtedy odejść od obrazu na dłuższy okres czasu lub odwrócić go do góry nogami. Pozwoli to spojrzeć na obraz świeżym okiem, dzięki czemu łatwiej Ci będzie dostrzec gdzie tkwi problem. Sprawdź proporcje obiektów, kompozycję obrazu, kontrast tonalny, równowagę kolorystyczną.
2. Zwilż płótno od tylnej strony.
Jeśli chcesz wydłużyć czas schnięcia farby akrylowej na obrazie, zwilż wodą tylną stronę płótna. Możesz to zrobić z pomocą butelki z sprayem, pędzlem lub gąbką. Wilgotne płótno pozwoli na wolniejsze wysychanie farby.
Podłoże malarskie można też spryskać od strony na której malujemy jednak wtedy możemy rozrzedzić farbę, która nakładamy lub nawet wymyć to co się na nim znajduje, jeśli warstwa farby jest nadal mokra.
Na rynku dostępne są również media, które po dodaniu do wody lub farby wydłużają czas schnięcia laserunku, jednak opcja z wodą jest darmowa i też skuteczna.
3. Użyj mokrej palety.
Jeśli chcesz wydłużyć czas schnięcia Twoich farb akrylowych na palecie podczas malowania to warto jest używać tzw. mokrej palety. Jest to paleta, której zadaniem jest długie trzymanie wilgoci. W zależności od tego, czy wykonamy ją sami, czy kupimy gotową może być ona zbudowana z różnych elementów takich jak: pojemnik, gąbką, ręcznik, papier, bibuła, itp. Do jej “działania” potrzebujemy też wody.
Do wykonania mokrej palety przygotuj naczynie z podwyższonymi brzegami np. pudełko plastikowe na żywność, blaszka do pieczenia. Umieść w nim gąbkę / piankę / kilka warstw ręczników papierowych / ręcznik bawełniany / ścierka, tak aby zakryły dno naczynia. Następnie będziesz potrzebować papieru do pieczenia, który również należy przyciąć tak pasował do wnętrza naczynia. Układamy go na naszej powierzchni chłonącej i zalewamy wodą. Gdy woda wsiąknie, a jej nadmiar będzie nad powierzchnią papieru do pieczenia to ją odlewamy. Nasz mokra paleta jest gotowa do malowania!
Co więcej, czas schnięcia możecie również wydłużyć przez wyciskanie jej w większej ilości na paletę. Po dłuższym czasie może pojawić się zaschnięta powłoczka, kożuch na farbie, jednak w środku będzie ona nadal miękka. Jeśli nie chcecie zmarnować resztek farby na palecie może nakryć ją szczelnie folią, co powinno zabezpieczyć farbę do następnego dnia. Niektórzy też wkładają swoje zafoliowane palety do zamrażarki, aby zapobiec wysychaniu farb. Sama raczej staram się po prostu zużyć do końca to co mam na palecie.
4. Wyprostuj wgniecenie w płótnie.
Jeśli po rozpakowaniu gotowego płótna okazało się, że jest w nic wgniecenie lub wybrzuszenie to z powodzeniem możesz je wyrównać.
Przygotuj wodę i z pomocą ścierki, gąbki, wetrzyj wodę od tylnej strony podobrazia w miejsce, które chcesz wyprostować. Po wyschnięciu płótno powinno się ponownie naprężyć i nie będzie śladu po uszkodzeniu.
Jeśli chcesz wyprostować wgniecione narożniki podobrazia to postaraj się doprowadzić wodę pod blejtram np. z pomocą pędzla, lub wlewając tam wodę. Możesz również dodatkowo zwilżyć lico płótna. Pozostaw do wyschnięcia, jeśli płótno się nie naprężyło dostatecznie to wtedy użyj klinów, o których mówię w artykule o przygotowaniu własnego podobrazia.
5. Użyj dwóch pojemników na wodę.
Moją kolejna poradą jest stosowanie dwóch naczyń z wodą do płukania i namacza pędzli. Metoda ta jest popularna wśród akwarelistów, ale tak samo może być stosowana w malarstwie akrylowym.
Posiadanie dwóch z pojemników z wodą pozwoli na zachowanie jak najczystszych kolorów Waszych farb. Pamiętajcie, o tym aby tylko w jednym naczyniu płukać pędzle, a z drugiego z czystą wodą nabierać ją do rozwadniania, mieszania farb. Sprawdźcie sami, jak dużą różnicę w czystości barw otrzymacie mieszając kolory z pomocą wody, w której płuczecie pędzle, oraz z pomocą czystej wody.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że znaleźliście tutaj triki, które będą dla Was pomocne i wykorzystacie je w swojej pracy z farbami akrylowymi. Jestem ciekawa jakie triki Wy stosujecie w malarstwie akrylowym, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Mogą być pomocne dla wszystkich malujących akrylami!
Miłego malowania!
Poradnik – AKRYLE dla początkujących
- Jak malować farbami akrylowymi? Praktyczny PORADNIK
- Na czym malować farbami akrylowymi? TANIE PODOBRAZIE
- Jak zrobić podobrazie malarskie?
- Gruntowanie, klejenie i szlifowanie podłoża malarskiego
- Jak nie malować akrylami? Porady dla początkujących
- Pędzle do farb akrylowych, które wybrać?
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Co to jest Granulacja akwareli ?
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?