Artystyczne cele na rok 2020
Jak co roku z początkiem stycznia zawsze wyznaczam sobie małe i duże cele do realizacji. Chciałabym się Wami podzielić moimi artystycznymi postanowieniami na nadchodzący rok. Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Was do wyznaczenia sobie takich celów, które pozwolą Wam nam kształtowanie Waszych umiejętności.
Frustracja | ARTBLOCK
W celu doskonalenia swoich umiejętności sporządziłam sobie konkretną listę tego co chciałabym osiągnąć oraz to co chciałabym zrobić. Myślę, że grudniu 2020 roku rozliczę się sama ze sobą, czy rzeczywiście zrealizowałam założone cele.
Chciałabym z większą łatwością przekazywać na papier to co mam w swojej wyobraźni. Niestety nie zawsze na papierze pojawia się to co sobie wymyśliłam w głowie. Z tego powodu rodzi się moja frustracja, czy też tzw. artblock.
CEL 1 – Codzienne szkicowanie (materiały do rysunku)
Moim pierwszym celem będzie doskonalenie umiejętności rysowniczych. Chciałabym zmusić się do codziennego szkicowania, przez minimum 15-20 minut do godziny. Rysowanie ma mi pomóc w polepszeniu koordynacji mózg – oko – ręka. Chciałbym, aby przychodziło mi to z większą łatwością oraz aby nie kosztowało mnie to tak dużo wysiłku. Nie zamierzam kupować specjalnie dodatkowych artykułów plastycznych, by móc zrealizować ten cel np. szkicowników. Wystarczy mi do tego zwykły papier ksero, stare niedokończone szkicowniki.
Rysunki, które chcę wykonać to takie które mają wyćwiczyć u mnie “lepsze oko” do na przykład rysowania brył. Ich celem będzie także rozgrzanie się, przed malowaniem.
CEL 2 – Malowanie / rysowanie z natury / w plenerze
Kolejny cel ma za zadanie doskonalenie mojej techniki rysunku i malowania z natury. W większości przypadków swoje obrazy maluję posiłkując się zdjęciami, które sama wykonanłam, lub które są dostępne do darmowego użytku.Obserwacja obiektów na żywo, w naturze, w trójwymiarze zmienia naszą perspektywę. Chciałabym znaleźć więcej czasu na to, aby malować w czasie rzeczywistym jak widzę dany obiekt.
Co więcej, chciałabym też zgłębić wiedzę na temat perspektywy. Gdy chcę namalować kompozycję z architekturą to perspektywa jest wtedy konieczna i niezbędna. Niestety moje zrozumienie czasem mija się z tym co widzę. Chciałabym wykonać więcej ćwiczeń stricte z rysunku architektonicznego.
CEL 3 – Udział w warsztatach / kursach
Moim kolejnym zdaniem z kategorii rozwijania umiejętności będzie udział w kursach, czy warsztatach prowadzonych na przykład przez Mistrzów akwareli. Naprawdę bardzo dużo można się nauczyć od kogoś kto jest o wiele lepszy. Nie tylko ich obserwując, ale także ich słuchając. Takie osoby mogą nam powiedzieć jakie błędy popełniamy i dać Nam rzetelną korektę. Dodatkowo na takich spotkaniach możemy poznać inne osoby zainteresowane sztuką, zainspirować się do tworzenia
CEL 4 – Dokończenie cyklu Amazonia
Kolejnym artystycznym celem jest dokończenie mojego cyklu pt. Amazonia. Wyznaczenie sobie takiego ambitnego celu, ma za zadanie wykorzystanie umiejętności nabytych w poprzednich celach.
CEL 5 – Indywidualna wystawa
Zwieńczeniem wszystkich celów, będzie organizacja indywidualnej wystawy. To takie moje marzenie. Zobaczymy, co przyniesie czas i czy uda mi się stworzyć spójny cykl obrazów.
Jak wyznaczać swoje artystyczne cele?
Wyznaczając swoje cele, zawsze, staram się nie robić ich zbyt abstrakcyjnych, mają byc one realnie możliwe do zrealizowania. Jednakże trudniejsze cele, chcę aby były motywujące do działania. Do zrealizowania zawsze wyznaczam sobie także łatwiejsze cele, które pozwolą mi na realizację tych bardziej ambitnych.
W kolejnym artykule przygotowałam dla Was pomysły jakie artystyczne cele możecie Wy sobie wyznaczyć. Omówię tam także, szerzej czym powinny cechować się Wasze cele aby były możliwe do zrealizowania.
Podsumowanie
To już wszystkie moje artystyczne cele na nadchodzący rok 2020. Jestem ciekawa w jakim stopniu uda mi się ich realizacja. Na pewno pod koniec roku, zrobię “rachunek sumienia” i sprawdzę, co udało mi się osiągnąć.