Jak wyznaczać artystyczne cele?
Jak wyznaczać artystyczne cele? Czym powinny się one cechować? Wraz z nadejściem Nowego Roku, przychodzi czas na postanowienia i chęć zmiany. Sama zazwyczaj skupiam się na swojej artystycznej ścieżce dlatego chciałabym podzielić się z Wami moim doświadczeniem jak zrealizować Nasze artystyczne zamiary? W tym artykule chciałabym również podzielić się moimi propozycjami celów, które sami możecie zrealizować. Mam nadzieję, że znajdziecie tu dla siebie inspirację.
Charakterystyka celów możliwych do realizacji
Realność
Wyznaczając sobie cele zawsze staram się, aby nie były oderwane od rzeczywistości. Dzięki temu będę mogła rzeczywiście je zrealizować. Na przykład nie założę, że chciałabym zorganizować wystawę w Nowym Jorku. To jest marzenie, ale nie cel który byłabym w stanie zrealizować w ciągu najbliższego roku. To co sobie zakładamy warto, żeby było w naszym zasięgu. W celu sprawdzenia, czy nasz złożony cel jest możliwy do realizacji, wyznaczmy sobie małe kroki / etapy realizacji. Na przykład jeśli Waszym celem byłoby wydanie książki z ilustracjami to sporządźcie listę, co musielibyście zrobić, żeby właśnie taką książkę móc zilustrować. Oceńcie, czy rzeczywiście w ciągu roku jesteście w stanie to zrobić.
Motywacja
Staram się także, aby cele nie były zbyt łatwe do zrealizowania, dzięki temu będę mieć motywacje do ich realizacji. Co mam na myśli? Realizację zbyt łatwego celu możecie odkładać w ciągu roku, ostatecznie go nie realizując lub robiąc to niedbale. Realizując ambitny cel poczujecie satysfakcję, ze udało się go Wam zrealizować.
Termin wykonania
Warto wyznaczyć sobie terminy na realizację waszych celów. Jeśli cel jest złożony np. wystawa malarska, stworzenie skomplikowanej pracy, to wyznaczcie konkretne terminy, daty na realizację takich dużych projektów. Dzięki temu na koniec roku nie obudzicie się zaskoczeni, że nie udało się Wam zrealizować w pełni żadnego celu.
Propozycje artystycznych celów
Dość już tej teorii! Podam Wam konkretne pomysły jakie cele możecie sobie założyć na ten nadchodzący rok.
Regularne rysowanie / malowanie
Załóżcie sobie ile razy w tygodniu, czy w miesiącu chcecie rysować / malować. Może to być np. codziennie, dwa razy w tygodniu, itd. Określcie ile czasu chcecie temu poświęcić, albo w jakich godzinach. Co więcej, możecie nawet ustawić sobie alarm na telefonie, który będzie Wam przypominał o Waszej sesji ćwiczeniowej. Jeśli macie tylko 15min to postarajcie się, aby nie opuszczać takich sesji. Gdy jednak chcecie poświęcić o wiele więcej czasu np. kilka godzin to może warto wybrać dzień który jest dniem wolnym od pracy, czy nauki.
Poznanie nowych technik, mediów
Zmiana techniki malarskiej lub poznanie nowego medium plastycznego to kolejny dobry pomysł, który możecie zrealizować. Jeśli od długiego czasu malujecie akwarelami, to może warto sięgnąć też po cięższe media np. farby akrylowe lub olejne. Inna technika pokażę Wam zarówno Wasze mocne jak i słabe strony. Co więcej, unikniecie monotonii i możecie znaleźć więcej inspiracji do pracy. Zyskacie również nowa perspektywę na Wasz sposób pracy.
Jeżeli nie macie budżetu, aby zainwestować w nowe przybory malarskie to może wśród Waszych znajomych, znajdzie się ktoś kto może Wam pożyczyć nowe narzędzia. Poszukajcie również używanych przyborów czy farb, moze je znaleźć w dobrych cenach na portalach z używanymi rzeczami.
Wyjście poza strefę komfortu
Ten cel łączy się z poprzednim. Jeśli jesteście już w czymś dobrzy to może warto popracować nad tym co wychodzi Wam gorzej. Na pewno praca nad Waszymi słabościami będzie po części to frustrująca, ale poszerzenie Waszych umiejętności da Wam wiele satysfakcji.
Co mam na myśli, jeśli na przykład wiecie, że najsłabszą częścią Waszych ilustracji postaci są dłonie to skupcie się tylko na nich. Zgłębcie wiedzę o anatomii ręki, znajdzcie kursy, tutoriale dotyczące tej tematyki.
Udział w kursach / warsztatach / literatura fachowa
Zaplanujcie udziału w kursach, czy warsztatach, gdzie poszerzycie swoją wiedzę i pogłębicie swoje umiejętności. Dobrą inwestycją jest też zakup książek, które mogą Wam pomóc w zrozumieniu wybranej techniki, czy zagadnienia. Jeśli macie ograniczony budżet to poszukajcie na Youtube, czy np. Skillshare możliwości nauki tego co Was interesuje. Możecie również zacząć obserwować kilku artystów i dokładnie analizować ich twórczość, próbować ich naśladować.
Jeśli szukacie ciekawych propozycji książkowych o akwareli to zapraszam Was do lektury tych wpisów:
Wykorzystanie materiałów plastycznych, które już macie
Ośmielę się stwierdzić, że większość z Nas posiada w swoich kolekcjach artykuły plastyczne, które już długo czekają na wykorzystanie. Proponuję ograniczyć zakupy nowych artykułów i wykorzystanie do końca tego co już macie. Skupcie się na na samym procesie tworzenia, nie na narzędziach.
Jeśli macie jakieś nieskończone szkicowniki, bloki to może warto sobie założyć taki cel, aby te szkicowniki, bloki uzupełnić do ostatniej strony.
Ćwiczenia dla siebie
Śledząc różne social media możemy wpaść pułapkę myśli iz każda nasza praca powinna być świetna i trafić do opublikowania w internecie. Celem, który warto sobie założyć, aby znormalizować te myśli jest założenie, że część prac zobaczycie tylko Wy. Ćwiczcie i twórzcie dla siebie, nie dla innych.
Udział w wystawie
Kolejnym celem może być wzięcie udziału w wystawach zbiorowych lub organizacja własnej wystawy indywidualnej. Nie mam na myśli tutaj tylko wystaw w galeriach, ale także w innych miejscach publicznych. Gdy chodziłam do szkoły to pamiętam, że wyprosiłam się o całą gablotę na korytarzu, gdzie mogłam wystawiać swoje prace. Jeśli jesteście młodymi artystami to możecie takie pomyśleć o wystawie Waszych prac podczas dużych uroczystości szkolnych, gdy wyjdziecie z taką propozycją nauczyciele na pewno Wam pomogą. W moim gimnazjum była wydawana gazetka szkolna i byłam tam nie tylko autorem tekstów, ale takie tworzyłam do niej ilustracje, okładki oraz grafiki do innych artykułów.
Co daje Nam taka wystawa? Dla mnie jest to wielka motywacja do pracy, konkretny termin do wykonania zadania, możliwość otrzymania opinii od szerokiego grona odbiorców, a także zbieranie nowych doświadczeń związanych z artystyczną wędrówką.
Zwiedzanie wystaw / udział w wydarzeniach artystycznych
Bardzo ciekawym celem, który może przysporzyć Wam wiele inspiracji do tworzenia to odwiedzanie galerii sztuki, wystawy, branie udziału w wydarzeniach artystycznych. Zazwyczaj wernisaże, wejście do galerii sztuki są darmowe. Warto też sprawdzić w jakich dniach można bez żadnych opłat odwiedzić Muzea Narodowe.
Obcowanie ze sztuką, możliwość zobaczenia obrazów z bliska to całkowicie inne doświadczenie niż oglądanie ich na zdjęciach. Podczas wystawach, czy wydarzeń możecie poznać osoby, które tak jak Wy interesują się sztuką.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że znaleźliście tutaj cele, które sami będziecie chcieli zrealizować. Jeśli macie inne pomysły niż te przedstawione przeze mnie, to podzielcie się nimi w komentarzu. Jeśli jesteście ciekawi moich postanowień i ich realizacji to zobaczcie te artykuły: