Akwarele w kostkach, czy w tubkach? Co wybrać? Farby akwarelowe możemy zakupić w różnej formie: kostki, tubki, płyny, kredki, mazaki, tacki. Osoba początkująca w technice akwareli staje przed trudnym wyborem właściwej formy dla siebie. W tym wpisie skupię się na akwarelach w formie kostek i tubek, które są najpopularniejszą formą wśród malujących.

Akwarele w kostkach
Farby akwarelowe w formie kostek są w formie twardej. Sprzedawane są zazwyczaj w półkostkach (half-pan) o pojemności 1,5-1,8ml, kostkach (full-pan) 3,2ml-3,6ml. Wymagają większej ilości wody do aktywowania niż farba prosto z tubki.

Dobrej jakości akwarele, łatwo unoszą się z kostki po spryskaniu wodą czy po dotknięciu mokrym pędzlem. Akwarele słabej jakości wymagają dłuższego namoczenia, lub pocierania mokrym pędzlem (co nie sprzyja utrzymaniu włosia pędzla w dobrym stanie). Gdy nie płuczemy na bieżąco pędzla, łatwo jest o zabrudzenie koloru.


Akwarele w tubkach
Akwarele w formie tubek są w formie miękkiej. Mieszczą zazwyczaj 5-10-15ml farby. Pamiętajcie o tym, że jedna tubka 15ml wystarczy nam do ok. 3-4 krotnego napełnienia półkostki. Akwarele wyciśnięte z tubki mają formę płynną więc nie wymagają dużo wody do ich rozpuszczenia. Po wyschnięciu, nadal można je aktywować do pracy tak jak farby z kostki.
W przypadku tubek łatwiej jest uzyskać silną koncentrację pigmentu niż z kostki, łatwiej też przygotować dużą ilość koloru przed przystąpieniem do malowania. Używając tubek pamiętajcie o dobrym zakręceniu nakrętki, żeby nie spotkała Was nie miła sytuacja, że Wasza tubka wyschła.

Warto sprawdzić
Czasami zdarza się tak, że w tubkach i kostkach jednego koloru danego producenta nie znajdziemy tej samej farby. Dlatego zawsze warto czytać skład akwareli nazwy pigmentów jakie zostały użyte do ich produkcji.
Zarówno tubki jak i kostki możemy kupować pojedynczo lub w zestawach z tą różnicą, że zestawów z kostkami jest o wiele więcej do wyboru.
Na które farby się zdecydować?
Jest to już indywidualna preferencja. Może powiem Wam co mną kieruje podczas wyboru danych akwareli. Czynniki mające wpływ na wybór tubki lub kostki to:
- format pracy
- wielkość pędzla
- miejsce w którym maluję
Jeśli maluję pracę na dużym formacie, to wolę sięgać po tubki. Duży arkusz papieru wymaga użycia dużej ilości farby, a jak wiadomo farby w tubce jest o wiele więcej.
Jeśli korzystam z pędzli o dużym rozmiarze to też wolę sięgnąć po tubki ponieważ nabieranie akwareli wyciśniętych na paletę jest wygodniejsze oraz nie muszę „dłubać” pędzle w kostce.
Wybierając się w plener, wybór jest chyba oczywisty zabieram ze sobą kostki. Nie muszę zabierać dodatkowej palety do wyciskania tubek, ani martwić się tym co zrobić z farbą która została na palecie i jak ją przetransportować.
Pamiętajmy o tym, że kupując tubki mogą one zawsze posłużyć do uzupełnienia pustych kostek, więc są one bardziej wszechstronne. Z drugiej strony zakup kostek wiąże się z wydaniem mniejszej sumy pieniędzy, więc jeśli testujemy jakieś nowe kolory, nie zostaniem na długi czas z farbką która nam nie odpowiada.

Podsumowanie
Podsumowując w zależności od sytuacji korzystam z tubek lub kostek. Kostek mam o wiele więcej gdyż dzięki nim mogę wypróbować nowe kolory nie inwestując dużych pieniędzy.
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?