Akwarele dla początkujących to darmowy PORADNIK, który przybliży Ci technikę akwareli. Na moim blogu znajdziesz mnóstwo informacji dotyczących pierwszy kroków w technice akwareli. W tym materiale znajdziesz informacje dotyczące podstawowych technik i materiałów przydatnych dla osób początkujących, a także ćwiczenia, które pozwolą Ci zmierzyć się z akwarelą.
Podstawowe techniki akwarelowe
Mokre na suche
Bezpośrednio na suchą powierzchnię (papier) nakładamy farbę akwarelową. Pigment rozprowadza się w kontrolowany przez nas sposób dzięki czemu możemy zaplanować końcowy efekt jaki chcemy uzyskać.
Tę technikę możemy stosować do nakładania wielu laserunków w swoich pracach. Jeśli nakładacie kolejną mokrą warstwę koloru, na już zaschnięta to uważajcie, aby go nie rozmyć. Zawsze sprawdźcie, czy poprzednia warstwa dobrze wyschła.
Mokre w mokre
Przed nałożeniem koloru zwilżamy papier czystą wodą. Nie czekając na wyschnięcie podłoża nakładamy jeden lub więcej kolorów. Pigment od razu zaczyna się swobodnie rozprzestrzeniać w wilgotnym polu. W zależności od ilości użytej wody i farby będą się tworzyły strumyki, plamy i inne kształty koloru. Te technikę trudno jest kontrolować, lecz dzięki niej możemy uzyskać piękne efekty, przejścia, które nadają ekspresji i życia w obrazach.
Najlepszy efekty powstają, gdy malujemy mokre w mokre na papierze bawełnianym. Pozwala on swobodnie rozprowadzać i przenikać się pigmentom na swojej powierzchni .
Suchy pędzel
Jest to sposób wydobywania faktury papieru. Najciekawsze efekty możemy uzsykać na papierze o widocznej fakturze typu Cold Press oraz Rough.
Z pędzla wyciskamy wodę i nabieramy nim farbę, a następnie przenosimy ją na powierzchnię delikatnie muskając powierzchnię papieru lub mocniej przeciągając pędzlem w zależności od ilości wody we włosiu pędzla.
Technikę suchego pędzla najlepiej jest przećwiczyć na różnych próbkach papieru, aby poznać jakie palmy możemy na nich uzyskać. Co więcej, inne plamy uzyskamy używając różnego typu włosia pędzli. Sama najbardziej lubię korzystać w tej technice z pędzli z włosiem naturalnym, ponieważ uzyskane palmy są mniej syntetyczne.
Jak malować akwarelami? Praktyczne porady
Na moim blogu znajdziecie praktyczne poradniki jak malować akwarelami. Gdzie przedstawiam ogólne zasady jak posługiwać się farbami akwarelowymi, które możecie wykorzystać podczas malowania Waszych obrazów. pokazuję również jakich błędów nie popełniać, aby akwarela nie była tak trudną techniką do opanowania.
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak przygotować się do malowania akwarelami?
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
Podstawowe materiały do akwareli.
Gdy zaczynasz przygodę z akwarelami szeroki wybór materiałów i przyborów może człowieka przytłoczyć. Tak na prawdę do malowania akwarelą nie potrzebujemy wszystkich dostępnych gadżetów, niezliczonej ilości farb i dużej kolekcji pędzli. Jeśli dopiero zaczynasz i nie jesteś przekonany, czy to technika dla Ciebie nie warto od razu inwestować dużych pieniędzy w materiały. Najlepszym pomysłem byłoby znaleźć kogoś wśród znajomych kto chciałby podzielić się swoimi materiałami na jakiś czas. Poniżej po krótce opiszę podstawowy zestaw jaki może Ci się przydać na samym początku nauki malowania akwarelami.
Papier do akwareli
Podczas wyboru papieru koniecznie zwróćcie uwagę na to, aby był on dedykowany do techniki akwareli, gdyż do jego produkcji używane są odpowiednie spoiwa oraz metody wytwarzania. Dzięki temu farby akwarelowe będą się na nim dobrze rozprowadzać i mieszać. Papiery do technik mix media mogą ograniczyć możliwości farb akwarelowych i nie dać Wam pełnego spektrum efektów jakie można z ich pomocą uzyskać.
Cechy papieru
Papier do akwareli jest dostępny w postaci arkuszy, bloków (z klejonymi bokami, na spirali), czy szkicowników. Wybór formy zależy od Waszych preferencji i formatu na jakim chcecie, aby powstały Wasze obrazy.
Akwarela to technika wodna, dlatego należy zwrócić uwagę na jego gramaturę. Lepiej wybrać jest papier o wysokiej gramaturze takiej powyżej 250g/m2. W dużej mierze zapobiegnie to jego falowaniu podczas malowania oraz pozwoli na przyjęcie większej ilości farby. Papier pomimo wysokiej gramatury i tak może być pofałdowany, dlatego stworzyłam dla Was poradnik jak go wyprostować po zakończeniu Waszego obrazu: Jak wyprostować papier do akwareli? Co więcej, jeśli papier chcecie naciągać i malować techniką mokre w mokre to 180g/m2 również może się sprawdzić , jednak na samym początku drogi polecam wysoką gramaturę papieru.
Ważną cechą papieru do akwareli jest też jego skład, na rynku dostępne są papiery z 100% celulozy, bawełny lub ich mieszanki. Dokładne właściwości papieru opisuję tutaj: Jak wybrać papier do akwareli? Polecam zapoznać się z tym materiałem, zanim zainwestujecie w swój papier.
Dodam, że papier ma bardzo duży wpływ na Waszą pracę z akwarelą, dlatego warto jest zakupić taki o lepszej jakości, a przyoszczędzić na farbach, czy pędzlach jeśli macie mały budżet.
Jaki papier do akwareli w przystępnych cenach i dobrej jakości polecam?
Jednymi z moich ulubionych papierów o dobrej jakości i nie wygórowanej cenie jest Winsor&Newton Classic 100% celulozy (arkusze, bloki z biało – szarą okładką).
Z tańszych opcji, które jednak nie dają pełnych możliwości malowania akwarelami, ale na początek są dobre to: Blok Leniar Akwarela (30% bawełny), Blok Gamma Fabriano Watercolor 300g/m2 (25% bawełny), Canson Montval 300g/m2. Najtańszy fajnie znoszący jedną do dwóch warstwy akwareli np. do ilustracji z konturem cienkopisem – Happy Color Akwarela 250g/m2.
*Pamiętajcie, że nie miałam okazji przetestować wszystkiego co znajduje się na rynku, więc w poleceniach może się nie znaleźć każda opcja jaka odpowiada pytaniu. Wybór przyborów to indywidualna preferencja, więc możecie się z moimi polecaniami nie zgodzić 🙂
Akwarele
Forma akwareli
Farby akwarelowe dostępne są na rynku w różnych formach m.in. tubek, kostek, sztabek, kredek, mazaków, czy płynów. Ja preferuje tubki, ale każdy wybiera taką formę jaka mu najbardziej odpowiada. Więcej na ten temat znajdziecie w materiale dotyczącym tylko tego zagadnienia: Co wybrać akwarele w kostkach, czy tubkach?
Jakość akwareli, a jakość papieru
Akwarele różnią się także jakością, w sklepach możemy znaleźć farby hobbystyczne, studenckie oraz profesjonalne zwane również artystycznymi. Dokładnie opisuję różnice między nimi tutaj: Tanie, czy drogie akwarele? Na początku przygody z techniką akwareli, nie musicie posiadać najdroższych farb. Na rynku jest dostępne wiele akwareli w bardzo dobrej cenie i wysokiej jakości, które nie będą hamować Waszego rozwoju umiejętności. Nie przejmujcie się, jeśli nie stać Was na farby w cenie 70zł za tubkę. Jeśli dopiero zaczynacie lepiej jest zainwestować większe pieniądze w papier o dobrej jakości. Jeśli będzie malować nawet najdroższymi farbami na słabym papierze to efekty mogą być marne. Będą powstały grzyby, akwarele nie będą się swobodnie przenikały, itp.
Zestaw kolorów
W sklepach kuszą wielkie zestawy kolorów, które na początku nie są zbyt dobrym wyborem. Zazwyczaj takie zestawy charakteryzują się niską jakością farb, przez co mogą zniechęcić do dalszego malowania. Lepiej jest kupić mniej kolorów za to wyższej jakości farby. Ograniczona paleta kolorów nauczy Was jak je mieszać ze sobą, da Wam lepsze zrozumienie teorii kolorów, etc. Jakie kolory polecam i które wybrać dokładnie opisuję tutaj: Które kolory akwareli wybrać na początek? Znajdziecie tu obszerny poradnik, z propozycjami kilku konkretnych zestawów kolorów wraz z zamiennikami w razie trudności z ich znalezieniem.
Jakie akwarele przystępnych cenach polecam?
W sklepach możemy znaleźć coraz szerszą ofertę akwareli w dobrych cenach o wysokiej jakości. Najtańszą opcją jaką mogę Wam polecić z półki hobbystycznej są akwarele Royal Talens Art Creation.
Kolejnymi jakie mogę Wam polecić ze względu na cenę i jakość są: Białe Noce Nevskaya Palitra (kostki i tubki), Renesans Intense Water (tubki), Aquarius Roman Szmal (kostki). Z ciut droższych niż te już wymienione to Royal Talens Rembrandt, Sennelier L’Aquarelle. Na moim blogu znajdziesz recenzje większości z nich, wystarczy, że klikniesz w ich nazwę.
*Pamiętajcie, że nie miałam okazji przetestować wszystkiego co znajduje się na rynku, więc w poleceniach może się nie znaleźć każda opcja jaka odpowiada pytaniu. Wybór przyborów to indywidualna preferencja, więc możecie się z moimi polecaniami nie zgodzić 🙂
Inne cechy akwareli
Farby akwarelowe i właściwości to temat rzeka, dlatego zapraszam Was także do lektury innych materiałów, które dla Was przygotowałam:
- Co to jest transparentność akwareli?
- Światlotrwałość farb akwarelowych?
- Co to jest granulacja akwareli?
Pędzle
Każdy akwarelista ma swój ulubiony typ pędzla do konkretnego zadania. Pędzle różnią się nie tylko włosiem z jakiego są wykonane, ale także rozmiarem, czy kształtem. Lepiej kupić jest kilka dobrych pędzli niż mieć w posiadaniu całą kolekcję pędzli, które są słabej jakości i np. gubią włosie podczas malowania oraz nie trzymają szpicu.
Pędzle mogą posiadać różne typy włosia: syntetyczne, naturalne oraz mieszanki. Każde z nich ma inne właściwości, i może wpłynąć na Waszą pracę z akwarelami.
Kształt pędzla oraz jego rozmiar to również kolejne ważne kryterium podczas wybierania pędzla. Wszystkie te aspekty dokładnie omawiam w wpisach dotyczących pędzli: Pędzle do akwareli – podstawy, oraz PIERWSZY ZESTAW pędzli do akwareli.
Jakie pędzle do akwareli polecam w przystępnych cenach?
W sklepach możemy znaleźć coraz szerszy asortyment pędzli, które są dobrej jakości oraz w dobrej cenie. Jednak uważajcie na zabiegi marketingowe, bardzo często nowości wśród pędzli, które są dedykowane do akwareli. posiadają zawyżone ceny, a pędzle z tym samym włosiem, bez promowania jako te do akwareli, są tańsze.
Syntetyczne włosie: Renesans 7401, 1097, 1006, 1001; Roman Szmal Gold Pearl, Silver Pearl; graArt 2112, Milan 311, 321, Restaurohouse 886, 885.
Naturalne włosie: pędzle do kaligrafii.
*Pamiętajcie, że nie miałam okazji przetestować wszystkiego co znajduje się na rynku, więc w poleceniach może się nie znaleźć każda opcja jaka odpowiada pytaniu. Wybór przyborów to indywidualna preferencja, więc możecie się z moimi polecaniami nie zgodzić 🙂
Paleta malarska do akwareli
Kolejnym pomocnikiem podczas malowania akwarelami z pewnością będzie paleta malarska. Na rynku jest wiele dostępnych palet: plastikowe, metalowe, porcelanowe, etc. Jak wybrać najlepszą dla siebie dokładnie omawiam w poradniku: NAJLEPSZA PALETA DO FARB AKWARELOWYCH. Gdzie omawiam także darmowe opcje, które na pewno posiadacie w swoich domach, bez konieczności wydawania pieniędzy.
Woda
Pamiętaj, aby często ją wymieniać podasz malowania. Zbrudzona woda może zmienić kolor Waszych akwareli, ponieważ znajduje się w niej dużo pigmentu. Możecie używać dwóch naczyń na wodę, pędzle płuczecie tylko w jednym (brudnym naczyniu), a z drugie służy do nabierania czystej wody do rozwadniania lub mieszania kolorów na palecie. Równie dobrze możecie użyć dużego naczynia na wodę po to, aby nie musieć często jej wymieniać i nie stosować dwóch naczyń. Sprawdźcie sami, która opcja najbardziej Wam będzie pasować.
Ręcznik papierowy
Zwykły kuchenny ręcznik papierowy, czy ręcznik bawełniany posłuży do odsączania nadmiaru wody, farby z pędzla lub papieru.
Taśma maskująca
Jest bardzo przydatna w mocowaniu papieru do podłoża po to aby ten się nie falował pod wpływem wody. Może przydać się też do wyznaczania powierzchni obrazu innej niż rozmiar naszego bloku / arkusza papieru, zapobiega rozlewaniu się farby poza taśmę.
Ćwiczenie
Teoria, teorią… Przygotowałam dla Was ćwiczenie, które pozwoli Wam wykorzystać w praktyce poznane techniki akwarelowe.
Wskazówka: Zanim wydrukujesz to ćwiczenie to sprawdź jaką maksymalną gramaturę papieru obsługuje Twoja drukarka, tak aby jej nie uszkodzić wkładając do niej zbyt sztywny papier. Nie drukuj też tego arkusza na zwykłym papierze do kserokopiarki ponieważ utrudni Ci on tylko pracę z akwarelami. Swój arkusz wydrukowałam na papierze 160g/m2 (Blok Student Canson) – papier ten nie jest najlepszy do akwareli ale do takiego ćwiczenia spełnij swoją rolę i nie zapchał drukarki.
Część I
Pierwsza część ćwiczenia to zabawa z gradacją koloru dwoma technikami: suche na mokre i mokre na suche. Prawidłowe rozprowadzanie koloru to podstawa w malowaniu akwarelami.
Malowanie gradacji koloru polega na stopniowym rozrzedzaniu koloru, aż zupełnie zblednie.
W prostokącie po lewej spróbuj uzyskać stopniowanie koloru techniką suche na mokre, a po prawej techniką mokre na mokre.
Na talerzyku / palecie rozrób ciemny kolor i zamaluj nim u góry prostokątna poziomy pas, następnie spróbuj go rozprowadzić rozrzedzając farbę za pomocą wody na pędzlu lub wody na zwilżonym papierze, Wykonaj tyle pociągnięć pędzlem, aż osiągniesz satysfakcjonującą gradację koloru.
Wskazówki: Nie dotykaj jeszcze nie wyschniętej powierzchni papieru. Jeśli dodasz zbyt duży wody to papier zacznie się wyginać, lub kolor nie będzie się rozprowadzał w kontrolowany sposób. Gdy pozwolisz przeschnąć farbie to potem będzie bardzo trudno zatrzeć granicę między starą, a nowa warstwą koloru.
Użyte materiały:
- Papier: Canson Student 160g/m2 a4
- Pędzle: Syntetyczny Renesans 1006R rozmiar 5
- Farby: Białe Noce nr 519 Azur Blue
Część II
Druga część ćwiczenia to namalowanie łatwej ilustracji kaktusa. Tu wykorzystasz wszystkie omówione techniki.
Mokre na mokre: Cała zielona, część kaktusa – zauważ na filmie, że przed nałożeniem koloru zwilżam papier czystą wodą.
Mokre na suche: Doniczka oraz kwiaty – kolor nanosiłam na suchy papier, a następnie rozprowadzałam go na powierzchni.
Suchy pędzel: Do namalowania kolców użyłam właśnie tej techniki, nie wielką ilość rozrzedzonej farby naniosłam suchy pędzlem na kaktusa, który wcześniej kompletnie wysechł.
Wskazówka: Celem tego ćwiczenia nie jest uzyskanie realistycznego obrazu, tylko stworzenie ilustracji, dlatego pobawcie się w pełni techniką mokre w mokre.
Użyte materiały:
- Papier: Canson Student 160g/m2 a4
- Pędzle: Syntetyczny Renesans 1097R rozmiar 1
- Farby: Białe Noce 323 Ruby, 408 Burnt Umber, 203 Cadmium Lemon, Sennelier 819 Sap Green
- Do wykończenia: czarny cienkopis Standardgarph Tec Pen 0,4 i Biały żelopis Gelly Roll Sakura 08
Jeśli skorzystaliście z mojego ćwiczenia to podzielcie się koniecznie ze mną końcowym efektem na Instagramie #evelsa @evelsa_art , na Facebooku #evelsa @evelsa
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Efekty specjalne w technice akwareli
- Idealny ZESTAW pędzli do akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- PŁYN MASKUJĄCY – do czego służy?
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Jak malować akwarelami? Praktyczne porady
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest GRANULACJA akwareli ?