Tym razem przychodzę do Was z 5 praktycznymi poradami jak malować akwarelami. Starałam się, aby nie był to kolejny wpis o trikach, czy efektach specjalnych, a konkretne wskazówki jak poradzić sobie z techniką akwareli.
Zacznij od jasnego koloru.
Malując akwarelami pamiętajcie o tym, że najlepiej jest malować od jasnego do ciemnego koloru. Gdy sama przesiadłam się z farb akrylowych na akwarelowe, przysporzyło mi to wiele nie miłych niespodzianek. Gdy akryle wyschną nie możemy ich już aktywować, więc kolejność nakładania koloru nie ma tak dużego znaczenia, w przypadku akwareli wyschnięty pigment na papierze może być aktywowany pod wpływem wody, więc jeśli obok ciemnej plamy nałożymy jasną to nagle ciemn kolor może nam się rozlać na naszą jasna plamę. Akwarele są farbami transparentnymi więc ciemnego koloru nie jesteśmy w stanie zakryć kolejną warstwą, w tym celu musielibyśmy użyć gwaszu, czy tempery.
Kontroluj przepływ wody
W technice akwareli bardzo ważne jest to ile wody użyjemy, dlatego zawsze kontrolujcie ile jej używacie. Za dużo rozpuści pigment, spowoduje wymycie koloru, podniesienie pigmentu, spłynięcie koloru, stworzenie niekontrolowanych plam. Gdy zaś użyjemy za mało wody, to akwarela nie będzie się zachowywać tak jak powinna – nie zapominajmy że to technika wodna inna od gwaszu czy akryli.
Maluj kilkoma warstwami
Gdy chcecie uzyskać wyrazisty kolor, zbudować formę obiektu na Waszej ilustracji. Lepiej malować z pomocą kolejny warstw farby, niż nałożyć jedną kryjącą. Macie wtedy o wiele większą kontrolę nad tym co się dzieje na papierze, uzyskany efekt jest do przewidzenia. Łatwiej jest zmienić kolor, czy ton kolejnej warstwy niż poprawić kryjącą plamę farby. Wykorzystacie wtedy też biel papieru w Waszej pracy.
Kontroluj stopień wyschnięcia akwareli
Przed tym jak przystąpicie do malowania kolejnych warstw, upewnijcie się, że ta na której chce malować już wyschła. Nakładając wodę, farbę na mokrą warstwę, możecie zruszyć to co już namalowaliście – rozpuścić, zmieszać, unieść pigment. Stopień wyschnięcia Waszej pracy najlepiej sprawdzić patrząc pod kątem na papier, nie dotykajcie farby palcem bo przez przypadek możecie unieść farbę, lub zostawić odcisk, niszcząc to nad czym pracowaliście. Malowanie akwarelą wymaga cierpliwości, jesli nie macie jej aż tyle, zawsze możecie użyć suszarki / nagrzewnicy. Uważajcie tylko, żeby podmuch ciepłego powietrza nie przesunął farby na papierze.
Zaplanuj miejsce na biel
Jak już pisałam farby akwarelowe są farbami transparentnymi z tego powodu zanim zaczniecie malować zaplanujcie miejsce na biel w waszej pracy, gdzie chcielibyście aby pojawiło się najwięcej światła. Jeśli naniesiecie ciemny kolor na papier to z pomocą akwareli nie uzyskacie już efektu światła, jedynie przez użycie gwaszu, cienkopisu. Moim zdaniem najlepiej wygląda biel papieru na którym malujemy, dlatego zawsze staram się zostawiać miejsca nie pokryte żadną warstwą farby. Możemy sobie ułatwić pracę korzystając np. z płynu maskującego, czy taśmy maskującej.
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?