Paleta do akwareli to mój kolejny projekt DIY. Pokaże Wam jak krok po kroku samemu zrobić paletę z gliny samoutrwaldzalnej.
Jakiś czas temu na Instagramie znalazłam wiele zdjęć i filmów na których artyści umieszczali nie tylko swoje prace, ale także swoje palety malarskie. Były to palety o różnych kształtach, np. w kształcie muszelki albo liści. Bardzo mi się to spodobało dlatego pomyślałam, że zakupię sobie taką paletę. Zaczęłam szperać w internecie, gdy zobaczyłam proponowane ceny to stwierdziłam że sama spróbuję taką wykonać. Cały proces tworzenia zarejestrowałam w postaci tutorialu dla Was
Materiały
Co potrzebujecie do wykonania palety do akwareli?
Lepienie:
- glina samoutwardzalna
- wałek (ja użyłam takiego do ciasta, ale może być np. butelka)
- woda
- nożyk / nóż, którym swobodnie potraficie operować
- łyżeczka / nóż do masła / narzędzie z płaską końcówką
- patyczek / wykałaczka
- ręcznik papierowy
- mały pędzel o w miarę miękkim włosiu, które nie pozostawi śladów na glinie
Schnięcie:
- podkładka: mata bambusowa / kratka
- kartka papieru
- CZAS!
Wykończenie:
- papier ścierny 400
- spray akrylowy uniwersalny biały
Glina
Pierwszym i najważniejszym materiałem jaki będziecie potrzebowali do wykonania swojej palety jest GLINA. Możecie ją zakupić np. w sklepie plastycznym, czasami można je też znaleźć też supermarketach na działań artystycznych i papierniczych, czy na przykład w Empiku. Swoją zakupiłam w sklepie online. Koszt takiej gliny to ok. 10-15zł (potrzebne będzie ok. 260g, pół paczki)
Pamiętajcie o tym że mamy różne rodzaje gliny. Myślę, że na hasło glina pierwsze co przychodzi wam na myśl to glina w kolorze terakoty, którą należy wypalać w piecu. Takiej gliny lepiej nie kupować, jeżeli nie posiadacie specjalnego pieca i jeżeli chcecie taką paletę wykonać szybko. Lepiej zakupić glinę samoutwardzalną w białym kolorze. Dokładnie przeczytajcie opis na opakowaniu co znajduje się w środku. Zazwyczaj są to napisy typu glina samoutwardzalna albo glina rzeźbiarska samoutwardzalna albo masa rzeźbiarska samoutwardzalna. Dokładnie przeczytajcie – jeżeli nie widać co jest w środku pudełka – jaki ma kolor, żeby na przykład nie kupić gliny w kolorze terakoty, fioletu, czy czerwieni.
Spray
Kolejną rzeczą, która nam się przyda jest spray uniwersalny tak zwany podkład akrylowy lub emalia. Ja użyłam sprayu, który już posiadałam. Puszka takiego sprayu 400 ml to koszt ok. 10 zł-20zł. Można go zakupić np. w Castoramie, czy w sklepie z modelami do sklejania. Można także użyć po prostu białej farby akrylowej. Warstwa farby akrylowej posłuży jako powłoka ochronna naszej już utwardzonej palety, dzięki temu paleta się nie zabrudzi i będzie można ją czyścić do woli.
Wykonanie
Lepienie
- Zanim zaczniecie zabawę z gliną to dokładnie posprzątajcie blat na którym będzie pracować. Uchroni to waszą paletę przed zabrudzeniem kurzem, czy małymi paprochami.
- Wyciągamy glinę z opakowania. Na moją paletę zużyłam ok. 230g gliny.
- Ważnym krokiem który ułatwi Wam pracę z gliną jest jej rozgrzanie w dłoniach, dzięki czemu stanie się bardziej plastyczna i będzie się z nią przyjemniej pracować.
- Rozwałkowujemy porcję gliny. Czynność wykonajcie powoli po to aby nie rozwałkować za mocno gliny. Cały czas sprawdzajcie, czy jej grubość Wam odpowiada.
- Następnie z pomocą patyczka wydzielamy kawałek gliny do stworzenia z niego chudych wałków. Na próbę uformowałam z nich kształt jaki chcę uzyskać. Patyczkiem zaznaczyłam miejsce gdzie chcę położyć już właściwy wałek, który jest grubszy.
- Z pomocą łyżeczki wcieramy / wgniatamy boki ślimaka w podstawę palety. Uważajcie, aby nie zrobić zagłębień w palecie, róbcie to z wyczuciem. Żeby bardziej wyrównać powierzchnię zamoczyłam palec w wodzie i zwilżonym opuszkiem wygładziłam powierzchnię. Zrobiłam to stopniowo, aby nie powstały dołki.
- Krawędź palety wykańczamy jednym długi wałkiem, po to aby nie musieć się martwić łączeniem kilku kawałków. Tępą częścią nożyka odkrawamy nadmiar gliny. Następnie zespajamy za pomocą łyżeczki boki z spodem palety. Zrobiłam to bardzo starannie, po to aby potem farba z wodą nie wyciekała z palety.
- Wyrównujemy wewnętrzne krawędzie z spodem palety, a także z pomocą wody wygładzamy boki palety.
- Kolejny krok to wygładzenie powierzchni wewnętrznej wodą przed dodaniem wałeczków które posłużą jako przegródki w naszej palecie. Oczywiście zaś wyrównujemy wszystko z pomocą łyżeczki, a także mokrego pędzelka po to aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. Dzięki takiemu przygotowaniu farba nie będzie się osadzać w małych szczelinach i nie będzie sprawiać kłopotów podczas malowania. Pędzel jakiego użyłam to Renesans z włosiem syntetycznym , które jest miękkie i nie pozostawia śladów na glinie.
Schnięcie
- Paletę pozostawiamy do wyschnięcia na macie bambusowej z kartką papieru, po to aby spód miał dostęp do powietrza i paleta do akwareli mogła równomiernie się wysuszyć. Jeśli pozostawicie ją po prostu na blacie to nic się nie stanie będzie tylko dłużej schła. Moja paleta suszyła się 28h godzin.
Wykończenie
- Po wyschnięciu można zeszlifować naszą paletę za pomocą papieru ściernego. Nie używajcie zbyt szorstkiego papieru gdyż zrobicie na swojej palecie rowki. Jeśli nie macie papieru to lepiej pominąć ten krok.
- Nakładamy podkład na paletę. Jeśli używacie sprayu to dobrze nim wstrząśnijcie przed spryskaniem palety. Ja za nim zaimpregnowałam swoją to kilka razy spryskałam powierzchnię obok, po to aby ocenić w jakiej odległości trzymać puszkę z farbą. Swoją paletę pokryłam trzema cienkimi warstwami farby. Kolejne warstwy dodawałam po wyschnięciu po poprzedniej.
Szablon
Swoja paletę wykonałam w kształcie muszli ślimaka, lub jak kto woli amonitu. Jeśli chcielibyście wykonać podobną do mojej, a boicie się że nie uda Wam się samemu stworzyć takiego kształtu to ściągnijcie mój szablon. Jest darmowy, więc bez obaw Wydrukujcie go na zwykłym papierze i niech Wam posłuży jako podkładka pod glinę
Film z tutorialem wykonania palety malarskiej.
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?