Gadżety do akwareli które używam to odcinek, w którym chciałabym Wam pokazać jakie przedmioty wykorzystuję by ułatwić sobie pracę z akwarelami.
Gumka chlebowa
Zawsze malując swoje prace, najpierw wykonuję szkic za pomocą ołówka lub kredki, ale co w sytuacji gdy chcę coś wygumować? Tu z pomocą przychodzi gumka chlebowa. Owszem możemy zmazać ołówek z pomocą zwykłej gumki, i wiele lat taką stosowałam, więc dlaczego ją zmieniłam? Gumka chlebowa jest o wiele bardziej plastyczna, nie jest sztywna, przez to też nie trze zbytnio po papierze. Gumjąc z pomocą takiej gumki jest mniejsza szansa na to, że uszkodzicie swój papier.
Mydło do mycia pędzli
Na początku swojej drogi z akwarelami uważałam, to za zbędny zakup, swoje zdanie zmieniłam gdy zainwestowałam w pędzle z włosia naturalnego. Chciałam o nie zadbać, gdyż zauważyłam że nie trzymają już tak szpica, a niektóre kolory wżarły się włosie i z pomocą wody nie mogłam ich usunąć. Bałam się użyć zwykłego mydła, czy szamponu żeby nie uszkodzić włosia, dlatego zakupiłam mydło dedykowane do mycia pędzli akwarelowych. Z jego pomocą można zarówno odżywić włosie pędzla, ukształtować je oraz wyczyścić.
Składany kubek
Taki kubek przyda się Wam gdy wybieracie się z swoimi akwarelami w plener. Z łatwością go spakujecie do swojej torby i zabierzecie poza swój dom. Jest gumowy dzięki czemu nic się nie połamie.
Suszarka
To gadżet bez którego nie siadam do pracy z akwarelą. Przyśpiesza ona znacznie Waszą pracę. Można z jej pomocą wysuszyć kolejne warstwy, nie czekając aż papier sam wyschnie. Ja używam małej składanej suszarki turystycznej, nie ma zbyt silnego strumienia powietrza i nie grzeje tak jak duża suszarka. Pamiętajcie o tym, żeby suszyć na niskim biegu zarówno stopnia ciepła jak i sły podmuchu, powietrze ma być ciepłe nie gorące. Uważajcie też na to aby nie dmuchać na papier gdy widać na nim plamy z wodą, którą możecie zdmuchnąć lub przesunąć pigment.
Spray
Atomizer może posłużyć nam na wiele sposobów. Przed rozpoczęciem pracy z akwarelami warto jest je zwilżyć, po to aby aktywować je do malowania do tego może właśnie posłużyć spray. Spryskać możemy także papier przed malowanie jak i w trakcie, aby uzyskać efekty specjalne.
Klipsy / taśma maskująca / washi tape
Jest bardzo przydatna w mocowaniu papieru do podłoża, po to aby ten się nie falował pod wpływem wody lub nie przesuwał. Gdy malujemy na tak przytwierdzonym papierze możemy swobodnie go przechylać, przenosić w różne miejsca bez obaw, że praca się przemieści. Ponadto może przydać się też do wyznaczania powierzchni obrazu innej niż rozmiar naszego bloku / arkusza. Co więcej zapobiega rozlewaniu się farby poza taśmę, dzięki czemu po jej ściągnięciu uzyskujemy czystą granicę pomiędzy obrazem i papierem.
Płyn maskujący
Płyn ten służy do zabezpieczenia Waszego papieru przed pokryciem go farbą. Dzięki niemu zachowacie biel swojego papieru. Nakładamy go za pomocą pędzelka, czy patyczka, pamiętajcie o tym żeby nie używać żadnego wysokiej jakości pędzla, gdyż płyn może go zniszczyć. Po użyciu płynu maskującego zawsze wyczyście swoje narzędzie pracy. Gdy płyn zachnie możecie swobodnie malować po nim farbą. Po zakończeniu malowania można go ściągnąć z pomocą palców czy gumki przez pocieranie.
Biały gwasz / tempera / cienkopis
Nie zawsze uda się wszystko tak zaplanować w pracy, żeby użyć na samym początku płynu maskującego we wszystkich właściwych miejscach. Tu z pomocą przychodzą nam biały gwasz lub tempera albo biały cienkopis – ja używam Gelly Roll Sakury. Na juz gotowej pracy możemy dodać białe plamy, pola z pomocą właśnie tych narzędzi.
Wodoodporny pisak / cienkopis
Jest szczególnie przydatny do wykonaniu szkicu / lineartu, który ma być widoczny na naszej pracy po wypełnieniu go kolorem. Bardzo lubię z nich korzystać w swoich szkicownikach, stosuję je przed lub po malowaniu akwarelami. Służą mi także do podpisywania swoich prac.
Ręcznik / ręcznik papierowy
Akwarele to technika, która wymaga użycia dużej ilości wody, z tego powodu warto mieć pod ręką ręcznik. Posłuży on Wam do odsączania nadmiaru wody lub farby z pędzla lub farby, gdyby jakimś trafem Wasz pojemnik z wodą się przewrócił macie od razu coś co Was poratuje w tej sytuacji. Z pomocą ręcznika możecie także odsączyć nadmiar wody farby z Waszej pracy, czy szybko podratować prace na którą kapnęła Wam woda, czy farba z pędzla.
Teczki
Na rynku jest wiele dostępnych folderów i teczek do przechowywania prac. Warto się porozglądać i znaleźć taką jaka Wam odpowiada. Ja najbardziej lubię takie z przegródkami, gdzie chowam małe formaty. Duże prace trzymam w dużych czarnych teczkach na zatrzaski lub klipsy.
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?