Sztaluga stołowa to rzecz, o której marzyłam już od dłuższego czasu. Posiadam już sztalugę stojącą trójnożną, którą używam do malowania na dużych płótnach. Tym razem szukałam czegoś, co mogłoby posłużyć zarówno jako rysownica i sztaluga pod małe płótno lub płytę.
Zanim wybrałam swoją sztalugę to musiałam przeszukać internet wzdłuż i wszerz. W końcu, mój wybór padł na sztalugę stołową z strony artana.pl . Model, który wybrałam to: RYSOWNICA STOŁOWA PLUS . Jej koszt to 199zł plus wysyłka za 24zł.
Przesyłka
Paczka dotarła do mnie bardzo szybko i była dobrze zabezpieczona. Instrukcja obsługi sztalugi wraz z paragonem, o dziwo, nie znajdowała się w środku w paczce, tylko w foliowej kieszonce pod etykietą kurierską z adresem, która jest przyklejana na paczkę. W związku z tym, o mało co nie wyrzuciłam jej wraz z kartonem. W związku z tym, wolałabym żeby paragon był w środku w paczce.
Specyfikacja sztalugi
- Maksymalna format pracy : 50×71,5cm
- Maksymalna wysokość : 75cm
- Wymiary podstawy : 50x42cm
- Wymiary po złożeniu : 71,5 x 53 x 11cm
- Waga : 6kg
Podstawa sztalugi jest wykonana z drewna bukowego, a płyta z sklejki liściastej. Cała powierzchnia jest lakierowana, co dla mnie jest wielkim plusem. Gdy używam jej w połączeniu z akwarelami, nie muszę się obawiać, że gdy spłynie mi trochę wody z farbą to wpije się ona od razu w drewno. Mogę zetrzeć farbę ręcznikiem i płyta jest czysta bez plam.
Wykonanie
Rysownica jest BARDZO SOLIDNA! Wszystkie elementy są idealnie dopasowane, a cała konstrukcja jest na prawdę dobrze przemyślana. Co najważniejsze, sztaluga jest stabilna. W moich testach sztaluga nawet nie drgnęła pomimo dużego obciążenia. Dodatkowo, na spodzie podstawy są zamontowane nóżki antypoźligowe, dzięki którym rysownica nie przesuwa się po powierzchni oraz nie rysuje nam blatu na którym stoi.
Dlaczego wybrałam właśnie tą sztalugę?
Sztaluga stołowa Plus wyróżnią się dla mnie trzema cechami:
- 3 położenia płyty – możemy dostosować ułożenie płyty na sztaludze, czegoś takiego nie widziałam w żadnej innej sztaludze. Płytę możemy zamontować w poziomie, oraz w dwóch ułożeniach w pionie. Mam na myśli, opcję na poziomie rysownicy lub na poziomie, który sięga za blat powierzchni na której stoi sztaluga.
- Bezstopniowa regulacja – zazwyczaj rysownicę posiadają 3 stopnie regulacji nachylenia płyty, a tu możemy dowolnie regulować jej kąt w zakresie 20-90 stopni! Wszystko dzieje się płynnie i bez problemów.
- Mobilna półka – listewka, która pełni roli półki możemy ją demontować i przykręcać zarówno, gdy sztaluga jest ułożona w pionie jaki w poziomie.
Składanie sztalugi / Zmiana ułożenia płyty
Rysownica przychodzi do nas w pełni złożona. Musiałam jedynie opanować bardzo intuicyjnie składanie sztalugi na płasko i zmianę ułożenia płyty.
Na pewno, przy zmianie ułożenia płyty w pionie lub poziomie warto się zastosować do wskazówek w instrukcji. Najlepiej gdy położymy rysownicę płytą do podłoża. Następnie odkręcimy i przykręcimy podstawę we właściwej dla nas pozycji. Zajmuję to dosłownie 2min. Co więcej, możemy też przykręcić płytę w opcji rozłożonej sztalugi bez kładzenia jej płytą do podłoża. Jednakże uwierzcie mi będzie Was to kosztować o wiele więcej siły i umiejętności w celowaniu do otworów. Spróbowałam i tego nie powtórzę.
Podsumowanie
Sztaluga Stołowa Plus to produkt warty uwagi. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Co więcej, jestem pewna, że będzie mi służyć przez lata. Solidne wykonanie, przemyślana konstrukcja, możliwość złożenia na płasko, odkręcana półka, bezstopniowa regulacja kąta nachylenia i możliwość montowania płyty w pionie lub poziomie. Czy mogę chcieć czegoś więcej? Może powstania jej mini wersji do mniejszych formatów ;).
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?