Jakie kredki do kolorowania wybrać? Jak wybrać kolorowankę? Czym zaskoczyć osobę początkującą w kolorowaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym wpisie oraz moim nowym odcinku na moim kanale Youtube.
Do napisania tego wpisu i nakręcenia nowego odcinka w tym temacie zainspirowała mnie moja koleżanka, która nie dawno miała urodziny. Jej marzeniem prezentowym były kredki do kolorowania i kolorowanka dla dorosłych. Jest ona osobą początkującą, która nigdy nie interesowała się rysowaniem oraz kolorowaniem. Kredki, których używała do tej pory to te o jakości szkolnej.
Dobierając elementy zestawu do kolorowania najtrudniejsze w wyborze okazały się kredki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór przeróżnych kredek do rysowania i kolorowania. Kredki o jakości szkolnej lub artystycznej, kredki zwykłe, kredki akwarelowe, kredki pastelowe. Czytając recenzje można się pogubić, nagle okazuje się że musimy wydać 6-15zł za jedną sztukę. Czy warto rzeczywiście inwestować w kredki do kolorowania o najwyższej jakości? Jeśli macie taki budżet to dlaczego nie, ale czy taka osoba zauważy różnicę pomiędzy kredką za 4zł, a za 12zł? Prawdopodobnie nie, ponieważ nie ma jeszcze żadnych preferencji i nie wie co będzie pasować do jej techniki rysowania. Z drugiej strony nie kupujmy tez najtańszych kredek w pudełkach po 60-100 sztuk bo mogą one tylko zniechęcić do zabawy z kolorowaniem.
Poniżej przedstawiam Wam 3 serie kredek między, którym wahał się mój wybór.
Kredki Faber Castell Zamek
To kredki do kolorowania, które nie zrujnują Waszego budżetu, są najtańszą opcją, wśród tych które opisałam. Kredki te są jakości szkolnej ale na prawdę wysokiej w swojej półce cenowej. Wiele osób początkujących chwali sobie te kredki, jako zestaw startowy mogą być idealne pod względem możliwości zakupu dużej liczby kolorów już na starcie. Nie wymagają dużej inwestycji w przyszłości, jeśli użytkownik połknie bakcyla i będzie chciał czegoś lepszego to wtedy nie będzie aż tak szkoda porzucić tego zestawu. Ja nie wybrałam ich ponieważ dla mnie są zbyt twarde, ale każdy ma swoje preferencje.
- 24sztk – 25zł
- 36sztk – 36zł
- 60sztk – 70zł
Informacja producenta:
Zestaw klasycznych, drewnianych kredek. Gama barw została tak dobrana by harmonijnie ze sobą współgrały; łatwo się mieszały i nakładały. Silnie napigmentowane zimne i ciepłe odcienie zostawiają na kartce wyrazisty ślad. Doskonale sprawdzają się w kolorowaniu ilustracji i mangi oraz przedstawiania każdego rodzaju tematyki: portretów ludzi, zwierząt, architektury. Sześciokątny kształt utrudnia sturlanie się ze stołu na podłogę. Kredki Zamek są łatwe do temperowania i wyjątkowo odporne na złamanie. Polecane przede wszystkim początkującym rysownikom.
źródło: https://www.sklepfc.pl
Kredki akwarelowe Koh-i-Noor Mondeluz
To te kredki wybrałam dla mojej koleżanki. Można nimi rysować na sucho oraz na mokro, są miękkie, można je z przyjemnością blendować. Są to kredki artystyczne, a więc cechują się wyższą jakością niż te z półki szkolnej. Cena nie jest zaporowa, w przyszłości bez problemu można dokupić nowe kolory na sztuki w sklepach plastycznych czy dokupić sobie kolor, który się już zużył. Użytkowanie kredek na mokro może zachęcić również do malowania, a także mogą się przydać jako uzupełnienie w technice akwareli.
- 24sztk – 25zł
- 36sztk – 45zł
Informacja producenta:
Mondeluz są profesjonalnymi kredkami akwarelowymi służącymi do wykonywania klasycznych rysunków, a także do uzyskiwania efektu akwareli. Po naniesieniu pędzelkiem wody, rysunek można rozmywać uzyskując efekt obrazu namalowanego farbami akwarelowymi. Kredki wykonane są z miękkich grafitów ułatwiających rysowanie oprawionych w wysokiej jakości drewno cedrowe. Dzięki czemu nie łamią się w trakcie temperowania. Dostępne są w szerokiej gamie opakowań w 83 kolorach.
źródło: https://www.koh-i-noor.pl/
Kredki artystyczne Koh-i-Noor Polycolor
Są to kredki artystyczne polecane przez wiele osób zajmujących się rysowaniem profesjonalnie. Kredki te bardzo dobrze się nakładają i blendują, nie są zbyt twarde. Koszt tych kredek jest już znacznie wyższy. Z chęcią bym je zakupiła, ale wolałam aby koleżanka na start miała większy wybór kolorów oraz żeby przy dokupowania zużytych kredek lub nowych kolorów nie musiała wydać zbyt dużo pieniędzy.
- 24sztk – 55zł
- 36sztk – 75zł
Informacja producenta:
Profesjonalne kredki artystyczne. Zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają miękkie rysowanie, trwałe i intensywne kolory. Ich oprawki wykonane są z wysokiej jakości drewna cedrowego oraz polakierowane kilkunastoma warstwami lakieru. Kredki posiadają zaokrąglenia w kolorze złotym.
źródło: https://www.koh-i-noor.pl/
Wybór kolorowanki, na szczęście już nie jest taki trudny Na co należy, przede wszystkim, zwrócić uwagę to jakość papieru!
Niestety bardzo często w kolorowankach można znaleźć papier słabej jakości, ma on zbyt niską gramaturę (czyli jest zbyt cienki). Wybierajcie kolorowanki, w których kartki są grube takie jak w bloku technicznym, a najlepiej jeszcze grubsze. Zbyt cienka kartka może się przedrzeć podczas kolorowania czy gumowania, a po drugiej stronie kartki będą widoczne ślady po rysiku lub przebite kolory… Przejrzyjcie, tez wzory znajdujące się w kolorowance czy są one ciekawe, czy nie są zbyt trudne lub zbyt proste. Jeśli to pierwsza taka kolorowanka to wybierzcie taką, w której znajdują się zarówno wzory skomplikowane jak i te duże i łatwiejsze. Nie zawsze ma się ochotę kolorować skomplikowane wzory ze względu na brak czasu czy sił, więc warto mieć różne obrazki do wyboru.
Mój zestaw na prezent
W moim zestawie prezentowym znalazły się 3 gadżety. Osoba zaczynająca przygodę z rysowaniem, może nie wiedzieć o istnieniu niektórych z gadżetów, dlatego warto coś takiego zawrzeć w zestawie. Jest to drobny wydatek. a może przynieść tyle radości.
Pierwszym, banalanym, była dobra metalowa temperówka. Nie byłam pewna jaką już posiada, a dobrze naostrzone kredki do klucz do kolorowania małych detali, dlatego zdecydowałam się na jej zakup.
Blender do kredek – służy on to rozcierania kredek, ołówków na papierze, dzięki czemu kolory płynniej się przenikają lub rozmywają, można uzyskać półtony. Po użyciu blendera zarysowana powierzchnia jest gładsza i nie widać porów kartki. Wybrany przeze mnie blender to: Koh-I-Noor Polycolor Artist Coloured Pencil Blender (koszt ok. 6zł).
Gumka w ołówku. Jak każda inna gumka służy do wymazywania kredek czy ołówków. W odróżnieniu od pozostałych gumek można ją naostrzyć, dzięki czemu można precyzyjnie wymazać drobne detale. Gumka którą wybrałam to: Koh-I-Noor Gumka w Ołówku ERA (koszt ok. 3zł)
Podsumowując, mój zestaw do kolorowania w cenie do 100zł to:
- Kredki akwarelowe Koh-i-Noor Mondeluz – opakowanie 36sztk
- Kolorowanka Świat Tropików
- Temperówka
- Koh-I-Noor Polycolor Artist Coloured Pencil Blender
- Koh-I-Noor Gumka w Ołówku ERA
Inne recenzje na moim blogu:
- Pędzle do akwareli Renesans seria 7401
- Pędzle – mopy do akwareli Renesans Roll Brush
- Akwarele Renensans Intense Water
- Akwarele Roman Szmal Aquarius
- Metalowa paleta do akwareli Renensans
- Akwarele Gansai Tambi Kuretake
- Akwarele Sennelier L’Aquarelle
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?