Jak malować farbami akrylowymi? Na początku przygody z malowaniem na pewno zadajecie sobie to pytanie. Przygotowałam dla Was sześć praktycznych porad, które powinny pomóc w doskonaleniu Waszych umiejętności malarskich. Gdybym sama zaczynała naukę malowania to chciałabym znać te rady już od samego początku.
Pamiętajcie jednak o tym, że podane poniżej wskazówki nie są jedyną słuszną drogą. Bardzo dużo zależy od Waszego tematu pracy, stylu malowania, efektu jaki chcecie uzyskać.
1. Nie zaczynaj od białego podłoża.
Zanim zaczniesz malować na wybranym przez siebie podłożu, które było wcześniej zagruntowane białym gesso, warto jest je pokryć cienką warstwą koloru. W zależności od preferencji artysty, tematu obrazu możesz wybrać dowolny kolor. Najczęściej wybieranymi kolorami do tego celu są odcienie brązu np. rozwodniona umbra palona.
Dawniej zabieg ten stosowano celem m.in. zmniejszenia chłonności podłoża, aby zaoszczędzić farby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to warto poczytać o zagadnieniu IMPRIMITURY.
Mistrzowie pędzla tworzyli barwne tło pod obraz, także z innego powodu, który jest aktualny po dziś dzień. Malując na zabarwionym podłożu łatwiej jest określić kontrast tonalny. Mówiąc inaczej, łatwiej będzie Wam określić jak jasny i jak ciemny macie nałożyć kolor na Wasz obraz.
W otoczeniu bieli, inne kolory wyglądają na bardziej nasycone i ciemniejsze względem siebie niż w otoczeniu innego koloru. Dlatego warto jest wypróbować samemu, czy w Waszym wypadku ten zabieg ułatwia, czy utrudnia pracę.
2. Wykonaj PODMALÓWKĘ.
Obraz nie powstaje po pierwszej warstwie nałożonej farby, oczywiście są wyjątki…, jednak zanim przejdziesz do dokładnego malowania konkretnych obszarów obrazu, wykonaj podmalówkę. Jest to wstępny zarys kompozycji obrazu, który pozwala założyć kolorem zagruntowane podłoże. Dzięki podmalówce łatwiej jest uzyskać równowagę tonalną i barwną kompozycji. Podmalówkę, można wykonać w monochromie lub wieloma kolorami, w zależności od preferencji malującego.
Wykonując podmalówkę nie wdawaj się w szczegóły, staraj się malować jak najprostsze formy, skup się na kompozycji i kontraście.
Jeśli nie potrafisz określić wartości tonalnych na swoim obrazie, spróbuj zmrużyć oczy, dzięki temu zobaczysz jaśniejsze i ciemniejsze plamy zarówno na obrazie jak i obiektach, które malujesz (zdjęcie, ekran, to co przed Twoimi oczami).
3. Użyj dużej ilości farby.
Nie żałuj farby! Bardzo często osoby początkujące używają zbyt mało farby do malowania. Jeśli podmalówka jest już gotowa to dopiero teraz zaczyna się prawdziwa zabawa, do której potrzebujesz odpowiedniej ilości farby.
Jeśli będzie jej za mało to będzie ciężko budować na obrazie ciężar i bryłę poszczególnych elementów.
Jedną z technik malowania akrylami jest nakładanie mokre na mokre. Nie czekamy aż warstwa farby wyschnie na płótnie tylko od razu nakładamy kolejną warstwę koloru co pozwala na uzyskanie gładkich przejść pomiędzy kolorami. Jeśli na palecie będzie znajdować się zbyt mało farby to nie zdążymy na nałożyć kolejnego koloru na mokre podłoże.
Jeśli malujecie własną mieszanka koloru to pamiętajcie o tym, aby namieszać jego większą ilość, ponieważ potem będzie trudno uzyskać ten sam odcień.
4. Maluj od ogółu do szczegółu.
Nie skupiaj się na detalach już na pierwszych etapach powstawania obrazu. Ta zasada dotyczy nie tylko wykonania podmalówki! Pracuj nad formą, równowagą między barwami, kontrastem tonalnym, a na samym końcu nad detalami.
Wielokrotnie sama złapałam się nad tym, że dopracował jakiś element obrazu do niemal perfekcji, co zajęło mi ogrom czasu. Jednak wracając do całości obrazu okazywało się, że niestety muszę ten obszar obrazu jednak zmienić, zamalować, ponieważ np. odwracał uwagę od głównego tematu obrazu, był zbyt nasycony, itp.
Detale zawsze można domalować, choć dobrze znam to uczucie chęci wprowadzenia choć trochę szczegółów na obrazie kiedy jeszcze nie jest na to pora.
Powtarzam sobie zawsze, że obrazu nie podpisuje gdy jeszcze obraz nie jest skończony. Tak samo ma się sytuacja z detalami!
5. Maluj od ciemnego do jasnego.
Malując farbami kryjącymi łatwiej jest rozjaśnić kolory niż np. w akwareli. Budując światło i cień w technice akrylu spróbuj malować od najciemniejszych kolorów po te najjaśniejsze. Ułatwia to uzyskanie pełni barw i tonów. Zawsze nie mogę się doczekać kiedy „wpuszczę” więcej światła do swojej kompozycji, to właśnie wtedy obraz ożywa.
Nie dodawaj najjaśniejszych akcentów i blików w kompozycji, kiedy jeszcze nie ma właściwego podłoża z ciemnych i pośrednich kolorów. Skończy się to przyciemnianie elementów wokół jasnych plam, lub zamalowaniem ich i ponownym dodawaniem do kompozycji. Przerobiłam to wiele razy…
Nie oznacza to jednak tego, że w kolejnych etapach malowania nie możesz nic przyciemniać, oczywiście że możesz, a nawet musisz jeśli widzisz taką potrzebę.
6. Odejdź od obrazu.
W trakcie malowania obrazu warto jest się od niego odsunąć i popatrzeć na niego z innej perspektywy. Możemy wtedy zauważyć błędy, których wpatrzeni z bliska nie jesteśmy w stanie dostrzec.
Pozwala to na łatwiejsze ustalenie proporcji, sprawdzenie kompozycji tonalne i barwnej obrazu.
Jeśli jednak odejście od obrazu nic nie pomaga to możemy go również obrócić do góry nogami i wtedy się mu przyjrzeć, czy jesteśmy na dobrej drodze czy jednak jakaś część obrazu jest zbyt ciężka, nie pasuje kolorystycznie, etc.
Polecam również odejść od obrazu na dłuższy czas jeśli pracujemy z jednym dziełem już bardzo długo. Pozwoli to wrócić do niego z świeżym okiem, dzięki czemu szybciej rozwiążemy problemy, które wcześniej napotkaliśmy podczas malowania. Jeśli zrobicie sobie takie wakacje od obrazu nad którym pracujecie to możecie wtedy pracować nad innym dziełem, które oderwie Was kompletnie poprzedniej blokady.
Podsumowanie
Jak już wspominałam żadna z powyższych zasad nie jest obowiązkowa i znajdą się artyści, którzy wolą malować obraz małymi obszarami, czy od najjaśniejszych kolorów do najciemniejszych. Jeśli chcesz się przekonać jakie metody odpowiadają najbardziej Tobie to musisz po prostu malować! Z każdym namalowanym obrazem odkryjesz swoje preferencje i techniki, które ułatwią Ci tworzenie obrazu zamiast utrudniać. Dlatego zachęcam do wykonania jak największej ilości ćwiczeń. Nie każdy obraz musi być arcydziełem, a wszystkie błędy czegoś Cię nauczą.
Miłego malowania!
Poradnik – AKRYLE dla początkujących
- Na czym malować farbami akrylowymi? TANIE PODOBRAZIE
- Gruntowanie, klejenie i szlifowanie podłoża malarskiego
- Jak zrobić podobrazie malarskie?
- Pędzle do farb akrylowych, które wybrać?
Poradnik – Akwarele dla początkujących:
- 12 efektów specjalnych w technice akwareli
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Co to jest Granulacja akwareli ?
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- Pędzle do akwareli – które wybrać?
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Papier do akwareli – jak go wybrać?
- Ile i które kolory akwareli dla osoby początkującej?
- Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Gadżety i akcesoria do akwareli