Jak używać soli w technice akwareli to wielokrotnie zadawane mi pytanie w wiadomościach od moich widzów. W tym artykule chciałabym dokładnie omówić jak zastosować sól w Waszych pracach akwarelowych, aby nie ich nie zniszczyć. Zebrałam najczęściej powtarzające się pytania, które powinny Wam ułatwić przygodę z tym efektem specjalnym.
Po co używamy soli w technice akwareli?
Jak już na pewno wiecie technika akwareli jest techniką wodną, co pozwala Nam na osiąganie różnych efektów specjalnych manipulując ilością wody na powierzchni papieru. Sól dodana na mokrą powierzchnię papieru wchłania wodę wraz farbą, dzięki czemu pod kryształkiem soli oraz wokoło niego tworzą się nieregularne plamki np. w postaci grzybów, pajączków, kropek, poświaty. W niektórych tematach efekt ten jest bardzo pożądany, dlatego zamiast próbować osiągnąć je z pomocą pędzla wykorzystujemy sól.
Przykłady wykorzystania efektów soli
Do jakich tematów użyjemy soli ogranicza Nas tylko wyobraźnia. Z tych często widzianych w pracach akwarelowych są np. pejzaże, a w szczególności efekt płatków śniegu, chmur na niebie, nieregularne korony drzew, ulistnienie krzewów.
Co więcej, efekt soli jest wykorzystywany jako element ciekawej faktury na pierwszy planie pracy, czy jako ozdobnik w tle. Podczas malowania architektury plamy po soli mogą dodać ciekawą fakturę np. na ścianach, czy murach budowli. Na Youtube jednym z najczęstszych przykładów jest tworzenie z pomocą soli są ilustracje kosmosu i galaktyk.
Sama wykorzystywałam sól do wszystkich wymienionych wyżej przykładów, a także do stworzenia plam przypominających piórka na skrzydła pingwina.
Jakiej soli używać?
Używamy zwykłej soli jaką posiadamy w kuchni. Nie jest to żadne specjalne medium, które musimy zakupić w sklepie plastycznym. W zależności od tego jak grubo zmielona będzie sól, możemy uzyskać różne efekty. Duże ziarna pozostawią większe białe plamki i wchłoną więcej farby. Drobno zmielona sól, dam Nam bardziej subtelny efekt.
Czym nanosić sól?
Sól możemy nanosić na różne sposoby, najprostszym jest użycie Naszych palców. Jeśli chcemy uniknąć zbyt regularnego efektu, przez zbytnią kontrolę z pomocą Naszych dłoni, to możemy nabrać sól np. na łyżeczkę i nanosić sól delikatnie nią ruszając. Innym przydatnym sposobem może być użycie pojemniczka z sitkiem, solniczki, czy np. fiolki po sypkim brokacie.
Na jakim etapie pracy używać soli?
Podczas nakładania soli bardzo ważnym jest wyczucie momentu, w którym dodanie soli pozwoli uzyskać Nam pożądany efekt.
Najlepszym etapem jest moment, w którym widzimy na papierze delikatny błysk wilgoci po nałożonej plamie koloru. Wtedy, gdy papier już lekko wchłonął wilgoć.
Jeśli powierzchnia będzie zbyt mokra, woda „stoi” lub przelewa się na powierzchni papieru to sól może się lekko rozpuścić i zrobić duże “ciapki” na papierze. Zamiast drobnych grzybków i pajączków. Jednak takie efekty też mogą być pożądane.
Jeśli powierzchnia będzie zbyt sucha, wtedy gdy papier się już nie błyszczy to sól nie będzie miała możliwości wchłonięcia farby i efekt będzie znikomy.
Zanim użyjesz soli, poćwicz na pracach na których Ci już nie zależy, na skrawkach papieru, na którym chcesz stworzyć właściwy obraz. W zależności od jakości papieru, farb, soli, uzyskasz inny efekt, więc lepiej się z nim zapoznać przed, niż po fakcie. Pozwoli Ci to także wyczuć moment, w którym najlepiej nanieść sól na swoją akwarelę.
Jak ściągnąć sól z powierzchni papieru?
Jednym z najtrudniejszych i stresujących momentów podczas pracy z solą jest jej ściąganie z powierzchni papieru. Zaczekaj aż papier wyschnie, upewnij się, że jest suchy i dopiero wtedy próbnie spróbuj ściągnąć kilka kryształków soli. Ściągając sól za szybko, możemy rozmazać mokrą farbę! Jeśli nie zauważyłeś żadnych niepokojących efektów, to dopiero wtedy ściągnij resztę soli z pracy.
Do usuwania soli możesz użyć palca, uważaj na siłę nacisku, aby nie rozetrzeć farby. Możemy też użyć pędzelka ze sztywniejszym włosiem. Możesz również podnieść pracę i lekko nią poruszać, czy pofalować arkuszem papieru, aby sól spadła lub “odskoczyła” od powierzchni. W opornych przypadkach, ściągam kryształki podważając je paznokciem.
Kiedy widzę jednak, że jestem bliska potargania papieru, zostawiam taki kryształek “na zawsze” na mojej pracy.
NIE UŻYWAJ SUSZARKI!
Wiadomość do niecierpliwych, nie polecam używania suszarki do podsuszania pracy z naniesioną solą. Z moich doświadczeń, sól często na stałe sklejała się z papierem. Pod wpływem wysokiej temperatury sól lekko się rozpuszcza i robi się na niej tak jakby skorupka. Dodatkowo zabieramy czas, jaki jest potrzebny ziarenkom soli na wchłonięcie farby z wodą. Lepsze efekty uzyskałam, gdy po prostu zostawiałam sól samą sobie.
Używanie soli, a słaba jakość papieru
Jeśli będziesz używać niskiej jakości papieru to niestety pomimo dobrze wykonanych wszystkich kroków, może się on podrzeć podczas ściągania soli. Zazwyczaj papier, który “schodzi” razem z taśmą maskującą lub płynem maskującym, również nie będzie chciał współpracować z solą. Z tego powodu zachęcam do przeprowadzenia testów, zanim użyjecie soli na swoich właściwych pracach akwarelowych.
Czy warto korzystać z tego efektu?
Efekty jakie możemy uzyskać z pomocą soli mogą w ciekawy sposób urozmaicić Nasze prace. Z ich pomocą możemy dodać głębszego wymiaru w Naszych obrazach. W niektórych tematach dzięki soli znacznie łatwiej możemy oddać na papierze to co zaplanowaliśmy, niż jakbyśmy mieli to sami namalować z pomocą pędzla.
Dzięki użyciu soli nie mamy do końca kontroli nad osiągniętymi plamami na papierze, co często nadaje lekkości malowanym kompozycjom. Do czego użyjemy soli ogranicza Nas tylko wyobraźnia, dlatego zachęcam do eksperymentów. Jednak uważajcie na to, aby nie przesadzić z tym efektem w swoich akwarelach, ponieważ potrafi on szybko zdominować kompozycję, jeśli jest nieumiejętnie użyty.
Poradniki – Jak malować akwarelami dla początkujących
- Jak używać płynu maskującego w technice akwareli?
- Paleta do akwareli i jak ją wybrać
- Zestaw pędzli do akwareli na początek
- Najlepsze PĘDZLE do akwareli
- Jak wybrać PAPIER do akwareli
- Najlepsza faktura papieru akwarelowego
- Zestaw kolorów farb akwarelowych dla osoby początkującej?
- Jak mieszać kolory w technice akwareli?
- Granulacja farb akwarelowych
- Podstawowe techniki i materiały w technice akwareli
- 5 praktycznych porad jak malować akwarelami
- Efekty specjalne w technice akwareli
- Co wybrać? Akwarele w kostkach, czy w tubkach
- Czy gruntować papier do akwareli?
- Gadżety i akcesoria do akwareli