Prezent dla artysty AKWARELISTY, na każdą kieszeń
Gdy zbliżają się święta, urodzin, lub inne uroczystości, zazwyczaj zaczynamy szukać prezentu dla osoby, którą chcemy obdarować. W tym poradniku postaram się przedstawić moje pomysłu na prezenty świąteczne, urodzinowe lub z innej okazji dla artysty Akwarelisty. W innych wpisach znajdziecie propozycję dla artystów zainteresowanych innym technikami takimi jak akryl, farby olejne, czy rysunek. Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś na każdą kieszeń.
JEŚLI SZUKACIE PREZENTU dla Artysty, który maluje farbami akrylowymi lub olejnymi to zapraszam TUTAJ: Prezent dla MALARZA.
Co wiemy o Naszym Artyście?
Na samym początku sprawdźcie, czy osoba która ma dostać prezent maluje akwarelami, czy jest raczej zaintersowana innymi technikami. Jeśli macie możliwość to przejrzyjcie co już posiada w swojej kolekcji, lub podpytajcie najbliższych jej osób. Warto też określić mniej więcej poziom zaawansowania osoby w technice, aby móc lepiej dobrać dla tego artysty przybory i materiały.
Prezent dla małego Artysty
Myślę, że jeśli kupujemy prezent dla małego artysty do ok. 12 roku życia to przybory w pełni profesjonalne mogą nie być wykorzystane w pełni, szybko się znudzić, etc. Oczywiście jeśli marzeniem takiego małego artysty jest posiadanie konkretnych farb, czy pędzli, a my możemy sobie na pozwolić to jak najbardziej pomóżmy w spełnieniu marzenia. Jednak kupowanie najdroższych farb np. dla sześciolatka, raczej nie ma większego sensu. Zazwyczaj na małych artystach ogromne wrażenia robią duże i kolorowe zestawy przyborów. Dają one pełną swobodę w tworzeniu i pozwalają na artystyczną ekspresję. Pozwólmy się im cieszyć mnóstwem kolorów i szerokim wyborem. Dajmy im czas na przejmowanie się jakością pigmentu w farbie, czy włosia w pędzlu.
Prezent dla początkującego lub zaawansowanego akwarelisty
Gdy mamy do czynienia z nastoletnimi, czy dorosłymi artystami, którzy zaczynają swoją przygodę z akwarelami to też nie musimy od razu stawiać na najdroższe produkty. Jednak jak już wspominałam sytuacja się zmienia, jeśli dany produkt to konkretne życzenie artysty. Na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz dobry materiałów plastycznych w przystępnych cenach. Jednak niech Was nie skuszą wielkie pakiety za małe pieniądze, bo zazwyczaj są one naprawdę słabej jakości, i mogą tylko zniechęcić do malowania.
Jeśli prezent jest dedykowany dla osoby, która nie jest już osobą początkującą i ma już swoja kolekcję przyborów, to warto podejrzeć czego używam, aby np. dokupić inne kolory farb, czy kolejny rozmiar ulubionego pędzla.
DARMOWY PREZENT dla artysty akwarelisty
Każdego artystę ucieszy, zaproszenie na wspólne wyjście czy to do muzeum, czy galerii sztuki. Choć z dzieciństwa muzea pamiętam jako pełne strasznych historycznych szczątek i nudnego przewodnika. Tak dzisiejsze muzea, naprawdę robią wrażenie, zarówno na małych i jak i dużych odbiorcach. W większości muzeów znajdziemy galerię sztuki z różnych okresów historii, zobaczyć dzieło Matejki, czy Rembrandta na żywo, a nie w książce z j. polskiego lub historii to wspaniałe doświadczenie. Raz w tygodniu narodowe muzea zazwyczaj mają jeden dzień z wolnym wstępem, więc to naprawdę nic kosztuje!
Dodatkowo możemy także np. na Facebooku sprawdzić w okolicznych galeriach, Dom Kultury nie są organizowane wernisaże, czy wystawy wybranych artystów. Wejścia na takie wydarzenia są darmowe, nie trzeba mieć zaproszeń, a każdy artysta się ucieszy, że jego obrazy mają nową widownię. Taka wizyta może naprawdę zainspirować do dalszego tworzenia.
Podstawowe PREZENTY na każdą kieszeń
Farby akwarelowe
Żaden artysta, chyba nigdy nie powiedział, że nie potrzebuje więc nowych farb w swojej kolekcji. Każdy chętnie dokupuje kolejne kolory, lub te same ale z innej marki, aby je przetestować i porównać.
Na rynku mamy dostępne akwarele dostępne w różnych formach (np. tubka, kostka, flamaster), możemy je kupić na sztuki lub w zestawach. Warto zwrócić uwagę na farby z półki studenckiej oraz artystycznej (profesjonalnej). Różnice pomiędzy nimi omawiam tutaj, jeśli chcielibyście zgłębić temat: TANIE kontra drogie akwarele.
Które akwarele polecam?
Jeśli nasz artysta dopiero zaczyna przygodę z akwarelami i jeszcze nie posiada farb, możemy pokusić się o zestaw akwareli. W zależności od budżetu będzie on mniejszy lub większy. Dla osób naprawdę początkujących chcących przekonać się, czy to technika dla nich, malujących wcześniej farbami szkolnymi dobrą opcją mogą być: akwarele Sonnet, akwarele ArtCreation Royal Talens.
Jeśli posiadamy większy budżet o wiele lepszymi akwarelami będą akwarele Białe Noce, Aquarius Roman Szmal, Renesans Intense Water, Van Gogh Royal Talens (tubki). Spełnią one również oczekiwania osób, które nie są już początkujące. Kolejnym dobrym wyborem droższym niż te wymienione do tej pory są farby akwarelowe Sennelier L’Aquarelle oraz Royal Talens Rembrandt.
“Mercedesami” wśród akwarel dostępnymi na polskim rynku są farby QOR, czy Daniel Smith, ceny jednej tubki zaczynają się od 50-60 zł wzwyż. Są to akwarele zachwalane na całym świecie i słusznie, choć nie musimy posiadać tak drogich akwarel, aby tworzyć profesjonalne obrazy. Jednak nikt nie pogardzi, chociażby jedną tubką akwarel z tych firm. W Polsce wiele osób kolekcjonuje farby Aquairus Romana Szmala, który w swojej ofercie posiada zawrotną liczbę kolorów. Z tego powodu polecam też na nie zwrócić swoją uwagę. Jeśli osoba posiada już sporą kolekcję kolorów, to w gamie tej marki znajdziemy na pewno coś czego jeszcze nie posiada, nie rozbijając przy tym banku. W sklepach znajdziemy jeszcze wiele innych marek, ja proponuję te które wypróbowałam i wiem, że chciałabym je dostać.
Papier akwarelowy dobrej jakości
Podczas malowania akwarelami, bardzo ważne jest podłoże na którym malujemy, czyli papier akwarelowy. Najlepszymi farbami na papierze złej jakości nie zdziałamy za wiele, za to słabymi farbami na dobrym papierze już tak. Przez wiele osób papier jest lekceważony, a on ma wielką moc. Jeśli Wasz artysta ma już zestaw farb, a maluje na “byle czym” to warto jest mu sprawić papier dobrej jakości.
Najlepszym jest ten w 100% bawełniany i będę się upierać przy tym, że jeśli jest to prezent to nie kupujmy innego. Dla małego budżetu polecam kupienie arkusza papieru bawełnianego, chociaż jednego. Osoba, która zaczyna i maluje na słabym papierze, na pewno słyszała już o magicznym papierze bawełnianym, więc ucieszy się nawet z takiego jednego arkusza. Dla większego budżetu polecam bloki z papierem bawełnianym, które kosztują naprawdę niemało od 50 zł do nawet 400zł i więcej. O rodzajach bloków możecie poczytać tutaj: Jak wybrać papier akwarelowy?
Wśród arkuszy i bloków z papierem bawełnianym polecam np. Fabriano Artistico Cold Press, Arches Cold Press, Italia Magnani Cold Press, Canson Heritage, Canson Moulin Du Roy, Saunders Waterford Cold Press.
Tańsze papiery
Jeśli miałabym polecić coś z o wiele tańszych papierów, dla osób początkujących stawiających pierwsze kroki to bloki do akwareli z firmy Leniar są dobrą opcją. Do ćwiczeń dla osób już malujących dłużej, czy dla początkujących dla porównania w jakości, budżetową opcją, jest papier w arkuszach, blokach od Winsor&Newton Classic. Papier Canson Montval jest też dość przyjazną opcją, jednak sama wolę Winsor&Newton Classic, znosi więcej poprawek.
Szkicownik do akwareli
Zamiast arkuszy, czy bloków świetną opcją są szkicowniki. Każdy artysta używa szkicownika, nie tylko w plenerze, ale i w domu. Wśród szkicowników możemy znaleźć te z papierem dedykowanym do akwareli. Na innym malowaniem akwarelami będzie znacznie utrudnione, ponieważ papier będzie się falował, kartki będą przemakać na drugą stronę, a farba nie będzie się odpowiednio rozprowadzać.
Szkicowniki możemy zakupić w miękkiej i twardej oprawie, i same w sobie stanowią piękny prezent. Podobnie jak w przypadku, arkuszy, czy bloków znajdziemy szkicowniki z papierem celulozowym oraz bawełnianym, lub ich mieszanki.
Z ciekawych opcji polecam: szkicownik Renesans z papierem bawełnianym Italia Magnani, chyba najtańszy bawełniany dostępny na rynku. Kolejny to KOVAL Handmade Pro Sketchbook, polski producent ma do zaoferowania szkicowniki z papierem od różnych producentów. Inne ciekawe opcje to HAHNEMÜHLE watercolor book, Watercolor Journal Strathmore, Winsor & Newton: Hardbound Watercolour Journal.
Pędzle do akwareli
Wybór pędzla do akwareli to temat rzeka, na moim blogu znajdziecie poradniki, w których dokładnie tłumaczę dlaczego warto wybrać taki pędzel, a nie inny. Zapoznajcie się proszę najpierw z tymi artykułami:
Na rynku znajdziemy wiele pędzli w przeróżnych cenach, to jakie wybrać rozmiary i kształty myślę, że już dowiedzieliście się z artykułów powyżej. Dlatego teraz chciałabym zbiorczo napisać, które pędzle przetestowałam i polecam.
Włosie syntetyczne
Podstawowe pędzle syntetyczne z sprężystym i w miarę miękkim włosiem, w przystępnych cenach to np. Renesans 1097, Renesans 1001, Roman Szmal Gold Pearl, Roman Szmal Silver Pearl. Wśród niedrogich syntetyków, które są miększe od tych wymienionych wyżej są np. Renesans 7401.
Mieszanka włosia naturalnego i syntetycznego
Pędzle z mieszanką włosia naturalnego i syntetycznego, które polecam to bardzo miękkie (jak wiewiórka) Black Pearl Roman Szmal w przystępnej cenie. Pędzle, które są sprężyste i miękkie zarazem, a także chłoną odpowiednią ilość wody to moje ulubione pędzle, czyli Silver Black Velvet Brush. Niestety są trudno dostępne w Polsce i cena jest znacznie różniąca się polskich syntetyków. Jednak uważam, że warto dopłacić. Osoba, która już jest średnio zaawansowana, czy zaawansowana w technice akwareli z pewnością doceni te pędzle.
Włosie naturalne
Najdroższymi pędzlami zazwyczaj są te z włosiem naturalnym, najbardziej zachwalanym i rozsławionym jest włosie sobola (sprężyste i miękkie zarazem). Jeśli sprawdzicie ceny tych pędzli to nie musicie przecierać powiek, tak ta cena jest tak wysoka. Może to być pomysł na ekskluzywny prezent, lub spełnienie wielkiego marzenia akwarelisty. Na rynku znajdziemy kilku producentów, którzy mają w swojej ofercie takie pędzle, nie będę tu wymieniać jednak jednego z największych, ponieważ w Internecie możemy znaleźć wiele recenzji o wielu wadliwych egzemplarzach, a przy takiej cenie to dla dyskwalifikuje polecanie takiej serii. Wymienię zatem te, które nie zawiodą, są to m.in.: Da Vinci Maestro Kolinsky Sable, Rosemary&Co Pure kolinsky Sable, Raphael Kolinsky Sable, Escoda Reserva. Zazwyczaj pędzle te pakowane są w ozdobne prezentowe pudełka, co może być dodatkowym plusem.
Paleta do akwareli
Jednym z przydatnych artykułów plastycznych może być paleta do mieszania farb. Jak wybrać właściwą paletę do akwareli dokładnie omawiam TUTAJ. Poniżej podam kilka przykładów konkretnych palet, które możecie zakupić.
Z tańszych opcji zwróciłabym uwagę na palety plastikowe, które dostępne są w różnych rozmiarach. Ważne, żeby paleta miała dużo pól do mieszania kolorów, a także, żeby się mieściła na blacie gdzie Nasz artysta maluje.
Wśród plastikowych i metalowych palet znajdziemy również takie, które świetnie sprawdza się zarówno w domu / studio jak i w plenerze. Są to palety kasetowe, zwróćcie uwagę, czy Wasz artysta używam akwareli w kostkach, czy w tubkach. Wybierzcie właściwy model. Palety dedykowane do farby z tubki, nie posiadają specjalnych miejsc na kostki, aby te się nie przesuwały, nie wypadały. Zaś palety dedykowane do kostek, nie posiadają niecek na farbę z tubki, dlatego wtedy potrzebuje dokupić np. puste kostki.
Palety, które cieszą się dużą popularnością i są dobrej jakości to palety MIJELLO. Produkty z tej marki są różnych rozmiarów i cena jest adekwatna do jakości. Jednak są one dedykowane do farb prosto z tubki.
Wybierając paletę do kostek, sprawdźcie, czy są uniwersalne do każdego typu kostek. Niektórzy producenci, swoje palety dostosowują tylko do kostek własnej produkcji. Sama używam metalowej paletki z Renesans, oraz takiej dużej najtańszej z Chin. Raczej nie różnią się one od tych markowanych niczym, poza brakiem logo. Za to mieszczą każdy typ kostki.
Palety porcelanowe
Do użytku domowego, czy studyjnego polecam również palety porcelanowe, które jednak wymagają większego budżetu. Czym zastąpić taką paletę podpowiadam w artykule, który poleciłam Wam przeczytać powyżej. Jest to też świetny pomysł na prezent.
PREZENTY mniej oczywiste
Kredki akwarelowe
Ciekawy uzupełnieniem kolekcji farb, mogą być kredki akwarelowe dobrej jakości. Mogą one urozmaicić wachlarz efektów, jakie artysta może uzyskać na swoich obrazach. Ceny dobrych kredek podobnie jak farb nie są niskie. Jednak lepiej kupić kilka sztuk kredek, które będą używane, niż cały zestaw, który trafi do szuflady.
Kredki, na które warto zwrócić uwagę to np. Faber castell Albrecht Durer Watercolor Pencil, Caran d’Ache Museum Aquarelle. Opcja bardziej budżetowa to Derwent Watercolor Pencils, Winsor&Newton Watercolor Studio Pencils, Derwent Inktense Permanent Watercolour Pencils (te kredki zawierają tusz, który raz rozpuszczony , nie da się aktywować ponownie, stąd nazwa PREMANENT). Najtańszą dobrą opcją są KOH-I-NOOR Mondeluz.
Płyn maskujący
Do akwareli nie mamy zbyt wiele dodatkowych mediów do wyboru, jednak warto zainteresować się płynem maskującym. Możemy zakupić go w słoiczku lub w formie pisaka, może to być skromny prezent, lub uzupełnienie akwarelowego pakietu. Więcej informacji na temat płynu maskującego znajdziesz TU.
Cienkopisy
Wielu akwarelistów w swoich pracach używa także cienkopisów, w szczególności tych praktykujących Urban Sketching. Myślę, że jeden cienkopis, czy cały zestaw na pewno ucieszy każdego artystę. Jest to zawsze przydatny prezent. W przypadku łączenia cienkopisów z akwarelami warto kupić te, których tusz nie rozpuszcza się pod wpływem wody. Moje mulubione cienkopisy to Faber-Castell Ecco Pigment. Zazwyczaj są one używane do wykonania szkicu, konturu, obrysu. Ma on pozostać widoczny i bez zmian na papierze, rozpuszczający się czarny tusz z cienkopisu może zabrudzić pracę.
Wśród cienkopisów możemy znaleźć też takie z pędzelkowymi końcówkami. Można nimi uzyskać efekt jakbyśmy malowali z pomocą pędzla. Uwaga szukajcie tych z prawdziwym pędzelkiem na końcu, nie tych z gąbką w kształcie pędzla, np. Pentel Pocket Brush / Pentel Brush Pen. Są one droższe od zwykłych cienkopisów, ale mogą stanowić mały prezent sam w sobie, lub być fajnym dodatkiem do pakietu.
Co więcej, przydatnym cienkopisem dla akwarelisty może być ten w białym kolorze. Posłuży on do narysowania elementów, których artysta nie zdołał zamaskować, czy po prostu celowo woli to zrobić cienkopisem. Moim sprawdzonym wyborem jest Sakura Gelly Roll.
Pióro wieczne i tusz wodoodporny
Oprócz cienkopisów, możemy również zastanowić się nad piórem wiecznym. Tu znajdziemy wiele opcji do wyboru zarówno w miarę przystępnej cenie, jaki w cenie tak wysokiej, że można spaść z krzesła. Wśród Urban Sketcherów i rysowników często polecanym niezawodnym piórem jest Lami Safari.
Do takiego pióra możemy również kupić specjalny tusz kreślarki / rysowniczy, który nie jest wodorozpuszczalny. Tutaj również wybór nie jest łatwy. Zwróćcie uwagę nie tylko na cenę, ale także na to, jak długo schnie taki tusz i czy można używać go w piórze, bo może się nadawać tylko do “zamaczania stalówki”.
Grafit rozpuszczalny w wodzie
Od jakiegoś czasu na rynku jest dostępny nowy typ grafitu, który jest rozpuszczalny w wodzie. Jest to nieduża inwestycja, a może być ciekawy prezentem, która jeszcze go nie posiada. Sama nie opanowałam jeszcze sztuki jego używania, ale można nimi uzyskać świetne efekty. W sklepach znajdziemy np. grafit akwarelowy ARTGRAF, czy grafit w tubce Renesansu.
Organizery, pojemniki, piórniki, stojaki
Wbrew pozorom artyści lubią utrzymywać porządek w swoich kolekcjach przyborów plastycznych, a niektórzy mają na tym punkcie hopla. Fajnym i bardzo nieoczywistym prezentem mogą być wszelkie organizery do szuflad, pudełka z przegrodami, stojaki biurkowe, itp. Świetnie w roli organizerów pędzli, kredek, washi tape mogą się sprawdzić organizery kosmetyczne dedykowane do makijażu. Z ciekawego wazonika, szklanki, pojemnika z Pepco, Action, Jysk, Kik możemy zrobić ozdobny pojemnik na pędzle, czy farby.
Jeśli nasz artysta często wybiera się w plener, lub przemieszcza się z swoimi przyborami plastycznymi to możemy poszukać piórnika, czy kosmetyczki. Pomieszczą one pędzle, i inne „przydasie”.
Torby, plecaki “artystyczne”
Wśród artystycznych gadżetów możemy również znaleźć specjalne torby dedykowane dla artystów. Posiadają one wiele kieszonek, i pomieszczą np. blok i butelkę z wodą. Jednak nie ograniczajcie się tylko do tych mianowanych jako artystyczne. Poszukajcie też wśród “normalnych” modeli plecaków i toreb, czy coś się nie na da.
Rysownica, sztaluga stołowa
Jeśli Wasz artysta spędza wiele godzin malując i narzeka na bóle kręgosłupa (szyja / plecy) to z pomocą może przyjść sztaluga stołowa. Dzięki której nie trzeba się tak mocno pochylać nad biurkiem. Ważne, żeby sztaluga miała deskę, do której możemy przykleić arkusz papieru. Na takiej bez dechy, będzie trzeba mocować deskę, która może nie być stabilna, po prostu będzie mniej wygodnie. Sama używam sztalugi stołowej z firmy Artana.
Książki o akwarelach, sztuce
Dla żądnego wiedzy artysty możemy zakupić książki o technice akwareli. Na blogu znajdziecie specjalnie dedykowane ku temu wpisy dla początkujących TU i dla malujących dłużej TU.
Jeśli wiecie, że wasz artysta podziwia jakiegoś konkretnego malarza, to poszukajcie książek albumów z jego/ jej obrazami. Może się okazać nawet że jest on / ona autorem poradników malarskich.
PREZENTY Wypełniacze do torebki prezentowej
Kolejne drobne prezenty mogą być wypełniaczem pakietów akwarelowych, które nie kosztują dużo. Są przydatne i zrobią wrażenie “bogatszego” prezentu.
Gumki do gumowania
Proponuję zakup gumek do gumowania ołówka, każdy akwarelista ich używa. Te kolorowe i w różnych kształtach są śmieszne, ale niekoniecznie praktyczne. Jeśli zależy Wam na praktyczności, nie tylko na uśmiechu to polecam: gumki w ołówku (bardzo precyzyjne) np. Kooh-i-Noor Era, gumki automatyczne np. Tombow Mono Zero, gumki chlebowe (do ściągania zbyt dużej ilości grafitu).
Ołówki
Każdy artysta używa ołówków, dlatego w torbie prezentowej również mogą one zagościć. Dobre ołówki możemy zakupić na sztuki lub w zestawach. Jednak w przypadku podrysu do akwareli nie muszą to być najdroższe ołówki świata. Wskazówka: grafity typu 7B, 8B i wyżej nie będą przydatne ponieważ zbyt mocna będą “brudzić” papier akwarelowy. Oprócz standardowych ołówków możemy również kupić ołówki automatyczne, z cienkim lub grubszym grafitem. Na rynku znajdziemy wielu producentów, raczej nie kupimy bubla, o ile nie będzie to najtańsza opcja z Chin.
Taśma maskująca / washi tape
Podstawowym pomocnikiem akwarelisty jest taśma maskująca / malarska, zawsze się kończy, więc taki dodatek z pewnością będzie przydatny. Używam zwykłej z sklepu budowlanego. Zamiast zwykłej taśmy maskującej możemy również poszukać Washi Tape. Są to ozdobne taśmy w przeróżne wzory, jednak do dużych formatów mogą się one nie sprawdzić.
Skalpel / nożyk
Moim marzeniem jest kupić lub dostać ostry nożyk do wycinania, nie taki tapicerski, ale taki ala skalpel np. Olfa nóż skalpel, X-Acto Knife. Może akurat komuś też się przyda. Sama używam noża tapicerskiego do cięzcia, kartonów, papierów akwarelowego, czy docinania taśmy maskującej na wymiar, skalpel znacznie by to ułatwił.
PODSUMOWANIE: Prezent dla Artysty Akwarelisty
Mam nadzieję, że udało Wam się znaleźć tu pomysły na prezent dla Waszego artysty. Jeśli nie wiecie nadal co kupić, może warto porozmawiać z osobą, która ma dostać od Was prezent. Dowiedzcie się jeśli nie konkretnie o jaki produkt chodzi, to chociaż o zawężenie wyboru do konkretnej kategorii artykułów. Opcją ostateczną może być VOUCHER na zakupy, który sami i dołączycie do niego pieniądze, lub który wykupicie w sklepie plastycznym.
Przyznam się Wam, że sama uwielbiam czytać i oglądać propozycje prezentów, bo szukam pomysłów dla siebie… Też tak macie? Jakie są Wasze marzenia prezentowe? Czy zaskoczył Was kiedyś prezentem artystycznym?