Jakie farby akrylowe? Na początku przygody z techniką akrylową częstym dylematem jest wybór odpowiednich farb. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów farb akrylowych w różnych cenach. Czy warto wybrać te które są najdroższe, czy na początek wystarczą nam te najtańsze? W tym artykule chciałabym Wam omówić kilka aspektów, które mają wpływ na cenę farb i co za tym idzie ich jakość.
Indywidualne preferencje
Zanim przejdę do omówienia konkretnych różnic pomiędzy tanimi i drogimi farbami akrylowymi, chciałabym wspomnieć o tym, że wybór farb to indywidualna decyzja każdego artysty. Nie zawsze wybór najdroższych farb jest najlepszym rozwiązaniem. Im więcej będziecie malować, tym bardziej poznacie swoje preferencje i będziecie wiedzieć czego oczekujecie od swoich farb. Tym samym będzie Wam łatwiej wybrać odpowiednie farby dla siebie.
Rodzaje farb akrylowych ze względu na JAKOŚĆ
Na rynku możemy znaleźć wiele farb akrylowych od różnych producentów. Z pewnością pierwsze na co zwracacie uwagę to cena. Wiem, że to ona często determinuje po co sięgniemy. Jednak na tej samej półce cenowej możemy znaleźć różne typy farb, takie które będą lepszej lub gorszej jakości. Dlatego oprócz ceny zwróćmy uwagę na typ farby. Każda szanującą się marka podaje jaki typ farb kryje się za daną serią na etykiecie lub w opisie swoich farb. Jeśli nie, to pewnie są one najniższej jakości, dlatego producent o tym nie wspomina.
Wyróżniamy zazwyczaj trzy rodzaje farb:
Farby hobbystyczne / szkolne
Farby w najniższej cenie oraz o słabej jakości. W składzie znajduje się wiele wypełniaczy zmieszanych z pigmentami. Ma to wpływ na konsystencję farby akrylowej, która nie jest gęsta, słabo kryje, a po wyschnięciu jej wykończenie może być kredowe. Dodatkowo farby te trudno się ze sobą mieszają, powstałe kolory nie są w pełni nasycone, mogą się nawet stawać „brudne”. Takie farby mają niską światłotrwałość co oznacza że z biegiem czasu obraz wykonany takimi farbami może zmieniać odcień kolorów, blednąć, etc.
Dla osób, które naprawdę chcą się nauczyć malować farbami akrylowymi, poznać ich właściwości i możliwości, nie polecam ich zakupu.
Polecam takie farby dla rozbudzenia zainteresowania malowaniem, dla małych artystów, czy osób, które chcą się pobawić farbami.
Farby studenckie
Są to farby akrylowe z średniej półki cenowej i jakościowej. Znacznie różnią się od farb hobbystycznych, są one o wiele lepszej jakości.
W składzie nadal znajdziemy wypełniacze ale w o wiele mniejszej ilości. Użyte pigmenty są lepszej jakości i o lepszym stopniu zmielenia. W zależności od producenta farby te mogą mieć różną gęstość, jednak jest ona znacznie lepsza niż farb z niższej półki.

Zazwyczaj farb te dobrze się mieszają i powstałe kolory są nasycone. Jednak możemy też trafić w tej półce cenowej na tzw. buble, które tracą nasycenie po wyschnięciu farby na podłożu.
Farby studenckie posiadają oznaczenia światłotrwałości, więc możemy sprawdzić jak odporne na działanie promieni słonecznych będą wybrane przez Nas kolory. Stopień światłotrwałości farb jest określany w testach po których farby posiadają certyfikat wraz z określeniem jak są odporne. Wyróżniamy dwa certyfikaty ASTM (oznaczenie grupy I-V) oraz Blue Wool Scale (oznaczenie grupy 1-8). Jeśli farby ich nie posiadają nie zdecydowałabym się na ich zakup.

Na opakowaniu znajdziemy także informacje o użytych pigmentach do produkcji danego koloru. Wśród różnych marek nazwy tych samych kolorów mogą się różnić, dlatego warto czytać jakich pigmentów użyto do ich produkcji. Mamy wtedy większą szansę, że kupimy najbardziej podobny kolor innego producenta w porównaniu do tego co już posiadamy.
Co więcej, możemy także z etykiety dowiedzieć się jaki mają one stopień krycia. Zazwyczaj wybierając farby akrylowe szukamy tych najbardziej kryjących, dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na tubie.

Zazwyczaj wśród farb studenckich mamy przemyślaną gamę kolorów, więc łatwiej będzie Nam tu znaleźć poszukiwane kolory niż w przypadku farb hobbystycznych.
Polecam je do nauki malowania farbami akrylowymi oraz do zastosowań profesjonalnych jeśli są światłotrwałe. Będą też dobrym wyborem do techniki „pouring” ponieważ możemy znaleźć duże opakowania takich farb w dobrej cenie.
Farby profesjonalne (artystyczne)
Najwyższa cena farb profesjonalnych łączy się z najwyższą jakością. Bardzo często farby te sprzedawane są w mniejszych tubach niż studenckie. Jednak dzięki wysokiemu napigmentowaniu farb są one bardziej wydajne. W składzie znajdziemy wysokiej jakości, dobrze zmielone pigmenty z najmniejszą ilością wypełniaczy w porównaniu do poprzednich typów farb. Wyróżniają się one też wysoką jakość polimeru akrylowego.
Krycie
Farby artystyczne mają wysokie krycie. Kolory o pełnym kryciu z półki artystycznej mogą być jeszcze bardziej kryjące niż te z półki studenckiej o tym samym oznaczeniu stopniu krycia.
Gęstość
W przypadku farb profesjonalnych ich gęstość jest zazwyczaj podana w opisie. Dodatkowo możemy również znaleźć specjalistyczne typy farb takie jak:
- Heavy Body – bardzo gęste, „ciężkie” farby jak pasta. Pozwalają na uzyskanie faktury na podłożu, dobrze nakładają się szpachla. Posiadają tyle samo pigmentu co farby typu fluid, dlatego blednie jest wybierać te farby w celu rozpuszczania.
- Fluid | Pour | Soft Body – płynne, lejące farby jednocześnie zachowujące stopień krycia gęstszych farb. Pozwalają na uzyskanie efektów przypominających akwarele, oraz gładkie przejścia bez śladów pędzla. Mogą również przypominać gwasz. Chętnie wykorzystywane do techniki pouring.
Farby akrylowe wolnoschnące OPEN
Wśród farb profesjonalnych możemy również znależć takie, które schną znacznie wolniej, przypominając bardziej pod tym względem farby olejne. Są to farby z firmy Golden seria Open.
Kolory
Gamma kolorów tych farb zazwyczaj jest mocno rozbudowana i każdy artysta znajdzie to czego szuka. Pamiętajmy jednak, ze pomimo posiadania ograniczonej palety kolorów z pomocą farb profesjonalnych możemy uzyskać piękne nowe kolory.
Na co uważać podczas wyboru farb akrylowych?
Uważajcie na marki, które twierdzą, że mają produkty artystycznej jakości, a cena jest taka jak produktów z najniższej półki.
Jeśli na etykiecie farb lub stronie producenta nie ma nazw pigmentów użytych do produkcji, to farby raczej z niskiej półki.
Twierdzenia producentów o światłotrwałości kolorów powinny być potwierdzone certyfikatem i specjalnym oznaczeniem. Jeśli nie są, to znaczy, że raczej nikt takich testów nie przeprowadził i nie ma to potwierdzenia innego niż obietnice marki.

Które farby akrylowe polecam?
Na wstępie dodam, że nie testowałam wszystkich farb i na pewno są jeszcze inne marki, które są świetne. Poniżej podaję przykłady, które u mnie się sprawdziły.
Z średniej półki cenowej proponuję studenckie farby akrylowe Royal Talens Amsterdam, Royal Talens Van Gogh (gęstsze i masełkowate w porównaniu do Amsterdamów, mniejsza pojemność), Lefranc&Bourgeois Acrylic Fine, Lefranc Louvre Acrylic.
Wśród farb profesjonalnych mój wybór pada na Golden Acrylic, Royal Talens Rembrandt.
Podsumowanie
Decyzje, które farby wybrać pozostawiam Wam. Zastanówcie się, czy zamiast ogromnego zestawu kolorów niskiej jakości nie jest lepiej zainwestować w farby lepszej jakości. Farby studenckie to najbezpieczniejsze rozwiązanie, daje Nam ono zapoznanie się w pełni cechami farb akrylowych przy ekonomicznych cenach. Czy od razu warto sięgać po farby profesjonalne? Jeśli macie bardzo duży budżet i nie zwracacie uwagi na cenę, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak jeśli macie ograniczony budżet, to naprawdę farby z średniej półki pozwolą rozwinąć Wam skrzydła i tworzyć obrazy, które przetrwają lata. Sama korzystam zarówno z farb studenckich oraz profesjonalnych. Dobrze wiem kiedy chce sięgnąć po daną tubę farby. Taka świadomość przychodzi z praktyką, im więcej będzie malować tym lepiej będziecie wiedzieli co oczekujecie od swoich farb.
Dajcie znać jakie są Wasze ulubione farby akrylowe? Czy widzicie różnice w jakości między półkami cenowymi? Jakie farby najbardziej Was zawiodły?
Miłego malowania!
Poradnik – AKRYLE dla początkujących
- Jak malować farbami akrylowymi? Praktyczny PORADNIK
- Jak nie malować akrylami? Porady dla początkujących
- Farby AKRYLOWE dla początkujących – 5 TRIKÓW ułatwiających malowanie
- Gruntowanie, klejenie i szlifowanie podłoża malarskiego
- Najlepsza PALETA MALARSKA do farb akrylowych
- Najlepsze Pędzle do farb akrylowych
- Jak zrobić własne płótno?
- Na czym malować farbami akrylowymi? TANIE PODOBRAZIE
- Najważniejsza lekcja malowania farbami akrylowymi